| Olar_Mihai_1995 a întrebat:

Buna tpu.Recent m-am intepat intr-un cui in talpa piciorului, cuiul nu era ruginit si era nou nout.Nu a patruns adanc.
Ce sa fac? sa merg la spital? sa imi faca antititanos? Va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai curatit si dezinfectat bine rana, atunci e OK.
Urmareste locul sa nu puroieze sau sa inroseasca puternic / sa innegreasca in jurul ranii, ca atunci e pericol si trebuie mers urgent la medic.

| Georgiana_Cristina_1983_7mUx a răspuns:

Nu...nu e nevoie daca cuiul nu era ruginit...dar eventual du-te ca am auzit ca o fetita a murit dupa antitetanos pentru ca o durea piciorul...Asa ca ai grija!
Funda?

| ItsTurbii a răspuns:

Eu iti recomand sa speli bine zona si sa dai cu spirt | parfum, o sa usture putin, dupa care poate un leocoplast sau ceva