| Crissstina01 a întrebat:

Recent mi s-a pus diagnosticul de cifoscolioza si as dori sa aflu mai multe despre aceasta boala. Necesita internare sau medicamente? Sau este vorba doar pur si simplu de o recuperare la fizioterapie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

In functie de stadiul bolii, de gradul unghiului curburii, medicul iti recomanda ce trebuie sa faci. Daca deformarile sunt mici kinetoterapia este buna, te ajuta, dar poate sa ai nevoie de interventie chirurgicala. Ortopedul o sa-ti confirme exact stadiul in care te afli si pasii care sa-i urmezi.Ai grija de sanatatea ta!

| Azµre a răspuns:

Sep oate trăi cu ea toată viața, dar numai să te ții de sport și de kinetoterapie.

| facepalmlol a răspuns:

Cred ca e doar o recuperare la fizioterapie.
Ceea ce ai tu este o deformare a coloanei, in regiunea cefei(de acolo si cifoza) si o deformare laterala (scolioza, de stanga sau de dreapta pe care o faci de la purtatul ghiozdanului doar pe un singur umar; poti sa-ti dai si tu seama singura cand te privesti in oglinda, de preferat fara haine ca sa observi; e o deviatie a coloanei spre stanga sau dreapta, se vede si de la umar).
Ei bine tu le ai pe amandoua, deci ai o cifoscolioza.Nu cred ca necesita internare.

| Crissstina01 explică (pentru facepalmlol):

Eu nu stiam ca am pana nu mi s-a spus, nu se observa asa de tare doar daca te uiti atent, si da, mi s-a facut din cauza purtatului gentii. Cam cat timp de recuperare ar trebui? Un an?

| facepalmlol a răspuns (pentru Crissstina01):

Asta nu stiu, dar cred ca pe putin da, ar trebui macar un an.

| Izabellllla a răspuns:

Buna uite si eu am avut sclioza aproape ca a ta si mam recuperat prin mult masaj, gimnastica in apa si multa gimnastica pe saltea ar trebui sa mergi intr-o statiune de recuperare eu am fost si mi-a mers foarte bine.