| IngerAlb a întrebat:

Sa raspunda doar cei care ma pot ajuta. Mama mea are varice. E o gena. Si parintii ei au varice si sora ei... Intrebarea mea este daca exista riscul sa am si eu varice in viitor, avand in vedere gena asta..Mama mi-a zis ca nu pentru ca eu seman mai mult cu tata, dupa ten si din astea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nimic bătut în cuie când vine vorba de medicină!
Timpul va spune dacă vei face sau nu varice.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este foarte posibil să ai şi tu varice ( la o anumită vârstă ) deoarece se consideră că pot fi EREDITARE!

" Top zece cauze ale aparitiei varicelor

Ereditatea

Slabiciunea de la nivelul valvelor care de obicei duce la aparitia varicelor este deseori ereditara, alaturi de alte afectiuni vasculare. Acest lucru are un impact major mai ales asupra femeilor din cauza hormonilor feminini; acestia sunt responsabili de faptul ca majoritatea doamnelor au un tesut conjunctiv extrem de slab, care asigura foarte putina protectie impotriva destinderii venelor. Si barbatii sunt afectati de factorii ereditatii care duc la aparitia afectiunilor vasculare." - SURSA :
http://www.varicoline.ro/varice/cauzele_aparitiei_varicelor.html

" Cauzele aparitiei varicelor

Cauzele exacte ale aparitiei varicelor nu se cunosc in totalitate, dar factorul ereditar joaca un rol important.

Exista insa moduri de viata si activitati care favorizeaza aparitia varicelor si anume:

statul prelungit in picioare sau la birou,
expunerea indelungata la soare si la temperaturi crescute,
traumatisme repetate la nivelul membrelor inferioare,
sariturile repetate,
obezitatea si constipatia,
sarcina, prin modificarile hormonale care determina modificari ale tesutului conjuctiv precum si datorita compresiei uterului la nivelul sistemului venos abdomino-pelvin." - SURSA :
https://www.medicover.ro/......a-estetica

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Poate semeni cu tatal la ten dar nu e suficient, nu se stie nicidata pe cine poti mostenii la boli, fiecare cu bafta lui

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
si in familia mea exista asa ceva, norocul mei este ca seman cu tata si el nu avea.
dar e posibil ca si barbatii sa aiba varice, asa ca daca tatal tau are, vei avea cu siguranta..vei vedea pe viitor.
O zi frumoasa sa aihappy