| ElenaDeea78 a întrebat:

sâmbătă am programare la stomatologie..pentru un dinte fara nerv care a devenit gri. Urat rau si as vrea sa-mi puna o fațeta din compozit pe o perioadă scurtă ca apoi sa-mi pun de.aia de ceramica. dintele are lucrare pe canal și am si plomba si as vrea sa stiu daca mai umbla la el..ca eu vreau doar sa-mi puna fațeta.a mai purtat cineva fațeta din compozit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Eu port o fateta din compozit de 2 luni, nu ma jeneaza cu nimic, s-ar putea sa mai umble la dinte daca zici ca dintele a devenit gri.

| ElenaDeea78 explică (pentru MihaiNicu23):

Aaa..am inteles.A devenit din cauza ca are scos nervul si e plombat.Nu are nici o infecție...si cum arată aceasta fațeta arată că si dintele normal? Se vede ca si cum ar fi ceva pus acolo sau se vede normal?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru ElenaDeea78):

Trebuie sa te uiti foarte atent sa iti dai seama ca e fateta pentru ca nu e cea din material ceramic pentru ca la aia nici daca te uiti mai atent nu iti dai seama.

| ElenaDeea78 explică (pentru MihaiNicu23):

Aaa,cat te.a costat totul? Ai mai facut vreo radiografie ceva?