| Nico23458 a întrebat:

Bună TPU!

Săptămâna următoare voi face analize de sânge. Se poate observa daca am fumat sau am consumat alcool mai demult? Cam de o lună m-am lăsat și nu am consumat foarte des. Sau daca iau tratament cu antidepresive se observă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici alcoolul, nici tutunul fumat nu mai "iese" la analize dupa 3 zile.
In schimb, efectul antidepresivelor se poate vedea si timp mai indelungat, dar doar cu analize specifice.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, consumul de alcool afecteaza ficatul, iar fumatul, afecteaza plamanii.
La analize de sange pot iesi analizele cu valori marite la functia ficatului si asa vor ajunge sa investigheze de ce ficatul este afectat.
Cat despre plamani, doar la o radiografie se poate vedea un plaman afectat de tutun, care incepe sa-si schimbe structura.

| Crackman a răspuns:

Dupa un timp alcoolul dispare din sange ( 0.3 l per ora)
La fumat nu stiu ca nu fumez.
La pastile da se observa. acum depinde cat ai luat ca perioada de timp.