| Konata a întrebat:

Săptămâna viitoare trebuie să mă operez de chalazion (o afectiune minora a ochiului). Doctorul mi-a zis că operaţia durează maxim 10 minute şi că mă anesteziază dar tot mi-e frică. Vă rog, este cineva aici care a făcut operaţia şi să mă ajute în acest obstacol sau măcar vreo persoană cu cunoştinţe oftamologice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o infecție a ploapei ochiului, canalul lăcrimar este înfundat și tu nu ai urmat niciun tratament până acum pentru a obține un drenaj fără incizie locală?
Stai calmă, nu este atât de dureros, este o incizie mică, scoate cămășuța care s-a format și poți pleca acasă.
Intervenția locală durează în jur de 10-15 minute.
Trebuie să fii și curajoasă.
Pa, pa.

| JohnnyBi a răspuns:

Auzi. se face cu laser. zici ca esti yoda din star wars laughing. stii cum e cu anesteziile? eu am avut o operatie la picior de 6 ore si nu am simtit nimic. si ma uitam la un monitor cu tot ce facea doctorul live (si eu cand vad sange mi se face rau)...nu o sa ai niciiiiiiiiiiiiiiiii ceaaaaaaaaaaa maaaaaaaaaiiiiiiii vaaaaaaagaaaaaaaaaa durereeeeee. daca eu dupa ore de operatie nu am simtit nimic la picior, tu ce crezi ca o sa simti in 10 minute de operat CU LASER? o sa simti aerul din amosfera poate tongue.

| Konata explică:

Va multumesc pentru raspunsuri happy

| einenebun23 a răspuns:

Mama mea a facut o astfel de operatie si nu este dureroasa absolut deloc. Nu ai de ce sa iti faci griji. Totul se face pe baza de lasser.

| Konata explică (pentru einenebun23):

Si operatia cat a durat?

| einenebun23 a răspuns (pentru Konata):

Cam 1 ora