| anonymus322 a întrebat:

se poate ca, corpul sa emane un miros mai neplacut, eu cand sunt la scoala am senzatia ca nu miros prea bine chiar daca ma dau cu parfum inainte de a merge. Colegii nu ma evita dar eu am vazut ca sunt un fel de bolii care afecteaza mirosul. Si ma intrebam daca ar trebui sa fac ceva in legatura cu asta sau e doar in mintea mea, eu tot cred ca miros neplacut? Pe langa ma dau si cu deodorant dar tot transpir si mi se pare ca miros a transpiratie dar lucrurile astea se intampla doar la scoala, acasa nu mi se pare ca miros

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Faci dus in fiecare zi?
sau faci dus inainte de a te da cu deodorant sau parfum?
Deodorantul nu elimina mirosul de transpiratie daca esti transpirat.
Plus ca s-ar putea si hainele sa miroase, nu spun acum ca nu le speli, dar daca transpiri un pic, hainele se imbiba cu mirosul de transpiratie.
Si trebuie sa gasesti un deodorant mai bun, sau daca se poate, sa te speli ( sau sters cu servetele umede, dar e mai bine sa te spleli cu apa si sapun) de fiecare data cand transpiri si apoi sa aplici din nou deodorantul.
Daca stii ca faci dus in fiecare zi, sau aplici deodorantul pe pielea curata, s-ar putea sa fie si ceva endocrin, si aici te-as sfatui sa te duci la medicul tau de familie.

| anonymus322 explică (pentru LaLaura):

Dus fac cam de 3 ori pe saptamana pentru ca mi sa recomandat sa nu fac prea des deoarece nu e bine pentru cap. Hainele le schimb in fiecare zi, dupa 1 zi purtate le spal. Dar o sa incerc sfatul tau cu apa si sapun. Mersi mult!

| Brigaela a răspuns (pentru anonymus322):

Dus pe corp se face minim de doua ori pe zi, dimineata si seara. Nu are treaba cu capul. Pe cap te speli cam la 3 zile (poate la doua vara), dar pe corp nu poti sta nespalat atata timp. Normal ca simti ca mirosi, pana si bebelusii se spala o data pe zi.

| LaLaura a răspuns (pentru anonymus322):

Nu ai pentru ce.
Nu prea am inteles de ce nu ar fi bine pentru cap, faci doar dus, nu te speli si pe cap.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate te dai cu parfum/deodorant la prea mult timp după spalare, adica nu in primele 10 minute de la incheierea dusului, caz in care se produce, intr-adevar, un miros neplacut. Fa dus exact inainte de a pleca la scoala, folsoeste deodorant si doar putin parfum, schimba-ti hainele zilnic si va fi bine.

| K0sti a răspuns (pentru Brigaela):

Sa faca dus inainte de a pleca la scoala, sa iasa afara in frig cu porii deschisi, sa raceasca sa-l ia gaia! Bun sfat!

| anonymus322 explică (pentru Brigaela):

Mi se intampla ca sa simt un miros diferit chiar dupa ce ies din dus ceea ce ar fi ciudat de aceea am intrebat daca s-ar putea sa fie doar in gandul meu. Am in clasa 2 colegii care mai miroase cateodata si ma gandesc sa nu imi imaginez eu doar din frica de a nu mirosii urat.

| Brigaela a răspuns (pentru K0sti):

Eu fac asta de la 12 ani in fiecare zi. Am 36 ed ani si nu am racit niciodata din aceasta cauza. Nu poti pleca de acasa fara sa fi facut un dus in ultima ora, este neigienic si necivilizat. oamenii secolului XXI au depasit demul ideea ca spalarea favorizeaza raceala si moartea, asta este gandire de Evul Mediu.

| LaLaura a răspuns:

Si ar putea, ca sa fii sigur daca mirosi, sa intrebi pe cineva daca chiar mirosi, poate este dor in inchipuirea ta.

| neutrino a răspuns:

Ai incercat sa folosesti apa si sapunul, inainte de a te da cu parfum?

| aumih16 a răspuns:

Daca esti mai gras! e ceva normal sa mirosi urat!

| VladGH a răspuns:

Daca ai un prieten bun sau chiar o ruda (mama, tata... ) roaga-i sa-ti spuna parerea, doar ca sincera. Si daca iti spun ca nu mirosi urit asa cum crezi, atunci fii sigur ca este doar mintea ta care iti face feste. Trebuie sa mai stii ca toti au mirosul corpului specific si pentru unii poate fi neplacut dar pentru altii chiar atragator. Exemplu : tiganii, negrii, toti astia cu pielea mai intunecata ei toti au miros neplacut pentru noi cei mai albi. Dar intre ei nici nu il simt, asa emana corpul acel miros.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Unii oameni transpira mai compulsiv decât altui, asta poate fi un motiv
Daca faci dus o data pe săptămână poate fi alt motiv
Dar te poate "trada" chiar si parfumul tau, poate te dai prea mult cu el sau nu face casa buna cu transpiratia daca intelegi

| dodoc a răspuns:

FA baie zilnic si nu o sa ai probleme

| PapagalGalben a răspuns:

SI eu miros neplacut.
Spala-te de mai multe ori pe zi si gata!