| ericka9 a întrebat:

TPU.Sora mea(9 ani) se simte rau de dimineata si vomita. Zice ca o ustura si in gat dar nu are febra. Ce ar putea avea? Mai rau e ca acum 5 minute a vomitat si putin sangestraight face. M-am speriat si nu stiu ce sa fac.Mama e la farmacie sa-i cumpere niste medicamente. Voi ce credeti ca are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E o problema daca in acest caz mergi pe ce credem noi ca ar avea surioara ta. Daca a vomitat, si inca cu singe, e f grav pentru a ne da noi cu parerea. Cel mai bine spune-i mamicutei tale sa o ia si sa mearga degraba la medic cu ea. Poate chiar sa mearga cu ea la urgente, ca nu e o chestie simpla deloc. Asa ar fi cel mai bine.

| Micheille a răspuns:

Du-o la doctor, orice e mai sigur, dar 100% e la doctor.

| noNAME_1237 a răspuns:

Trebuie sa mergi cu ea la medic, daca a vomitat sange e grav!

| Lala20 a răspuns:

Pai o fi ceva virus cu siguranta. Sau a mancat ceva stricat?! Dar gatul o poate ustura de la voma, sau de la raceala. Trebuie sa mergeti cu ea la doctor, mai ales daca a vomat cu sange! Nu ezitati si nu o tratati dupa ureche. Sunt multi virusi acum, si nu puteti stii ce are pana nu o consulta cineva. Sanatate!

| Baton a răspuns:

Da cum s-a dus la farmacie sa ii cumpere medicamente?
pe ce baza? si ce medicamente cumpara?
recomandarea mea ar fi sa mergi cu ea sau mama ta sa mearga cu ea la medicul de familie si sa nu ii dea pastile aiurea pentru ca poate duce la chestii mai grave.
medicamentu este prescris de medic si nu de parinti.
un adult nu este egal cu un copil.deci sunt medicamente prescrise special pentru el.
nu poti sa dai ampicilina de la adult la un copil pentru ca est prea puternica pentru el.
medicul stie mai bine ce sa prescrie.

| αηηα_1287 a răspuns:

Poate a luat pastile. duo la spital si sora mea a patit asa si am dus-o la spital acum e mult mai binewinking

| anonimus_1190 a răspuns:

Crezi ca noi suntem medici?straight face Du-te cu ea la doctor mai repede, numai pierde timpul aiurea oh go on intreband pe TPU ce are sortaoh go on
Poate fi orice straight face si nu ii da medicamente asa dupa ureche.oh go on

| seena8616 a răspuns:

Dar de ce nu te duci la doctor?

el e mai in masura sa-ti zica

| jessyca_5795 a răspuns:

Pai nu mai intreba tu pe aici si cel mai bine ar trebui dusa pana la spital sa o consulte ca nu este bine sa vomite sange

| anonimul_7689 a răspuns:

Dupa simptome este un tip de hepatita. Spune-i mamei tale sa mearga cu ea la spital la urgenta pentru ca medici sa faca un set de analize ca sa i poata puna diagnosticul si pe urma tratamentul.
Numai bine,

| DjBattle a răspuns:

Salut! Acuma este o epidemie in Franta, nu stiu daca in Romania a ajuns, se numeste Gastro! Efectele ei sint: http://www.e-sana.ro/index.php?a=1846 dar nu sint sigur daca e epidemie aceasta! Consultati urgent un medic!