| irinaf6 a întrebat:

Sper că voi găsi aici un răspuns.
Am 15 ani, și la 13 am fost diagnosticată cu astm bronsic în urma unor situații în care simțeam ca ma strânge pieptul și ca nu pot trage aer suficient. De atunci iau spray și pastile. M au dus sa îmi facă test alergologic sa vadă la ce sunt alergica, însă nu sunt la nimic, iar alergologul mi-a zis ca nu crede ca am astm.
Pneumologul nu mi-a explicat niciodată concret valorile din spirometrie și cum sunt, însă acolo apare un fel de încadrare împărțită în 3 secțiuni în funcție de vârstă, sex etc iar la mine apare cea din mijloc, adică spirometrie normala. Toate pe care le am făcut de atunci indica a fi normale, inclusiv unele pe care le am făcut după niște zile în care ma simțeam rău.
Wheezing nu am, tuse nu am, doar senzația asta de strângere în piept și ca nu inspir suficient.
Acum un an am ajuns și la psiholog, pe fondul unor atacuri de panica, pe care le mai am și acum. Și citind simptomele, am început sa ma gândesc dacă nu cumva asta ar fi cauza.
Sa ma resemnez ca am astm sau sa mai cer părerea unui pneumolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Si eu cred si eu ca e pe baza psihologica problema ta.
Eu am astm si daca nu ai wheezing-ul ala inseamna ca-s slabe sanse sa ai astm.

| sierra1 a răspuns:

Este astmul o boala psihologica (psihosomatica)? Nu

https://www.reginamaria.ro/......espre-astm

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut și eu astfel de senzații de lipsă de aer, fără motiv, o perioadă mai lungă, iar apoi episodic, rar, și la analize totul era normal. Astfel fondul anxios poate fi la și la dta cauza.

| Denisa0954 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mai consulți un pneumolog. Si eu am astm bronsic, dar și alergie. Si stiu cum e sa nu poti trage aer suficient, etc, dar pe lângă asta, fără tratament, am si wheezing si tuse..deci din ce îmi spui posibil sa fie altceva

| Sly a răspuns:

Nu cred ca ai astm. E o alergie universala de la poluarea asta iminenta. Un bussiness nociv intre sistemul medical si industria farmaceutica. Nu avem ce face, doar sa folosim cele mai bune medicamente, care nu sunt scumpe. Decat sa iei un Symbicort pentru un aparent astm care costa in jur de 100 lei, mai bine iei spray nazal Mometazonă (nu se prea mai gaseste) in combinatie cu Claritine 2 pe zi. Sau faci aerosol 2-3 zile (ser fiziologic, gentamicina, dexametazona) si vezi cum te simti dupa... Sunt mai ieftine si mult mai eficiente.

| sierra1 a răspuns (pentru Sly):

" irinaf6 a explicat: am fost diagnosticată cu astm bronsic"

respectă asta!

| Sly a răspuns (pentru sierra1):

Esti o copila rasfatata. Nu pot respecta incompetenta medicala!

| sierra1 a răspuns (pentru Sly):

" Sly a răspuns :. Nu pot respecta incompetenta medicala!"

Tu care intrebi asta:
"20 Decembrie 2018 - Cu ce pot trata pielea uscata de pe deget?"

iți permiți să contești un diagnostic al unui MEDIC? Ne lași?!

| irinaf6 explică (pentru Sly):

De ce răsfățată?

| Enigmatic04 a răspuns:

Du-te la un pneumolog foarte bun si foarte experimentat in domeniu fiindca asa is mai mari sansele sa afli ceea ce vrei sa stii