| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Buna TPU, spotting ul apare intotdeauna la femei însărcinate sau sunt si exceptii dese in care nu apare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Hello!

Spotting-ul poate fi un semn de sarcină, așa este. Dacă ai făcut recent sex neprotejat, fă un test pentru liniștea ta.

Ideea e că nu întotdeauna este un semn al unei sarcini. Poate apărea și înaintea menstruației.

De asemenea, poate fi semn să te prezinți cât mai repede la ginecolog. Poți avea spotting și dacă ai o rană pe colul uterin. Problema este că o rană pe colul uterin care mai și sângerează, poate fi cu potențial cancerigen. Nu întotdeauna, însă este bine să știi această informație.

Sfatul meu ar fi să mergi la un consult și să faci și un test Papanicolau pentru a te asigura că totul e ok acolo jos. La testul Pap afli dacă ai HPV sau celule cu risc de cancer.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru AnotherGirl):

Buna,iti multumesc de raspuns, am intrebat acest lucru fiindca menstruatia imi intarzie conform aplicației ce tine evidenta ciclului menstrual regulat, insa eu nu am un ciclu menstrual regulat.Ma dor sanii in extremități si am mici crampe abdominale, pe langa acestea ma simt uneori obosita si uneori am modificări de stare.Am facut sex neprotejat si as fi vrut sa stiu daca asimptomele pe care le am enumerat mai sus sunt cele ale unei femei însărcinate sau ale un femei ce trebuie sa i vina menstruatia.E putin ciudata situatia fiindca acneea nu o mai am cum am avut o luna trecuta si de cateva luni nu mai simt acele scurgeri vaginale ca si cum mi-ar fi venit menstruatia, insa cu toate acestea in lunile trecute a fost prezenta menstruatia.Mi ai putea spune tu, legat de simptomele de mai sus, ce indica?

| AnotherGirl a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Din păcate pentru noi, femeile, simptomele care anunță o sarcină sunt identice cu cele care apar înaintea menstruației.

Sâni grei și dureroși, crampele abdominale, modificările de stare și oboseala apar și înaintea menstruației dar și în cazul unei sarcini.

Fă-ți un test de sarcină, însă dacă sarcina e prea mică, testul va ieși negativ. Poți face un test de sânge, Beta HCG. Costă vreo 50 de lei la centrele de recoltare și îți dau un răspuns mult mai precis decât testele de urină, chiar și când sarcina este la început.