| mihaela155 a întrebat:

Stie cineva o dieta pentru slabit?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xButterflyxX a răspuns:

Buna,pentru inceput renunta sau consuma mai rar alimentele grase, prajeli, fast-food, dulciuri si sucuri acidulate, nu ar fi o problema daca le-ai consuma rar si moderat.Consuma multe fructe si legume, spre exemplu: dimineata poti manca 2 oua fierte cu o paine prajita, un bol de cereale cu lapte/iaurt degresate si niste fructe.Painea alba o poti inlocui cu cea de secara sau neagra, au un gust mult mai bun.La pranz poti consuma o supa calda de rosii sau orice alta supa, cartofi fierti/copti cu piept de pui si salata sau chiar o salata verde cu piept de pui/peste pe gratar, legume si ulei de masline.Pentru cina iti recomand ceva usor, o salata de fructe, 2 sandwich-uri cu piept de pui/peste salata sau orice altceva(pe internet gasesti multe retete dietetice), nu uita ultima masa sa o consumi cu 4 ore inainte de a te culca pentru a se putea digera alimentele si sa nu te culci cu burta plina.
Daca ai imbina sportul cu regim te asigur ca ai avea rezultate maxime, iti recomand sa faci miscare 30 de minute pe zi de 3-4 ori pe saptamana (iti pot da niste exercitii foarte bune daca vrei), eventual te poti plimba cu bicicleta sau rolele afara.
Uitaseram sa iti zic, pentru cele 2 gustari dintre cele 3 mese poti consuma iaurt, migdale, nuci, fructe, alune.
Sper ca ti-am fost de folos!

7 răspunsuri:
| crisbebe a răspuns:

Http://www.retete-slabit.net/
sunt acolo diete, studiaza-le si vezi care ti se potriveste

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Dieta cu lamai te va ajuta, dar daca mi-ai spune varsta, iti voi da dieta potrivita. Daca poti merge la sala ar fi bine.

| mihaela155 explică (pentru IceCrEaMGiRl):

Am 14 ani big grin.

| IceCrEaMGiRl a răspuns (pentru mihaela155):

Ok.In carte scria ca dieta cu lamai trebuie facuta chiar de copii pana in 16 ani.Deci sa iti zic mai multe.Esentialul este sa mananci de 2 ori pe saptamana peste cu zeama de lamaie pe el si sa bei de 2 ori pe zi (dimineata si intre mesele de pranz si seara) o limonada.Te-am ajutat?

| mihaela155 explică (pentru IceCrEaMGiRl):

Ok! mersi mult la toti!:*

| IceCrEaMGiRl a răspuns (pentru mihaela155):

kiss