| RR2000 a întrebat:

Sunt baiat am 16 ani 1, 61 si 55 de kg! Ce as putea face sa ma mai inalt? Nu pot face sport deoarece am adeverinta medicala. Ce sfaturi imi da-ti sa ma mai pot inalta? Pana la ce varsta mai cresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blackPug97 a răspuns:

Sunt persoane care cresc si la 20 (eu am aproape 20 si in ultimele 3 luni am crescut 2 centimetrii..cum? nici eu nu stiu) si sunt persoane ca prietena mea care de la 12 ani nu a mai crescut (tin sa mentionez ca in prezent are 28).
Eu am inceput sa cresc abia de pe la 13 ani ceva mai mult, ca pana atunci aveam cam 1, 40 si ceva, ea in schimb a crescut destul de rapid pana la 12 si dupa tot "procesul" sa oprit.Nu e o regula in asta.
Poti incerca sa consumi multe lactate.La mine asa a functionat... Dupa ce am iesit din spital(aveam 13 si am fost internata pentru ca am fost desteapta si mi-am rupt clavicula) am inceput sa consum foarte multe lactate (inainte nu voiam sa ma ating de ele) si am crescut destul de mult intr-un timp foarte scurt.
Poti incerca asta, sau baschet, in cazul in care nu e vreo problema cu sanatatea ta. Tatal meu a jucat baschet pe timp de vara cand era in liceu si a spus ca dupa 3 luni se vedeau diferente mari la inaltimea lui din cauza ca sarea atata.Cine stie, poate te ajuta si pe tine.

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil vei mai creste un pic pana pe la 18-20 de ani.
Nu exista medicatie, tratament sau tras pe roata ca sa te lungesti, vei creste cat trebuie, conform codului genetic mostenit de la parintii tai.

4 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Pana la varsta de 20 ani

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Stai agățat de mâini sau de picioare câteva minute zilnic

| Rebecadulce a răspuns:

Pai voi baieti cresteti cam pana la 18 ani
Poti manca proteine si fibre(poti cauta pe net ce alimente ) presupun ca ai vrea sa cresti inca 7 cm nu?
Mnanca cat mai sanatos si poti lua vitamie in plus si calciu