| Anonim12112 a întrebat:

Sunt cam jenată să vă întreb asta dar trebuie să o fac... Este o chestie pentru. fete.
Prima dată ciclul mi-a venit pe data de 27 august. Și m-a ținut 2 zile... Apoi, a doua oara mi-a venit pe 1 octombrie și m-a ținut 7 zile, și curgea abundent. ( Menționez că am avut sportul în cele 7 zile, și am alergat foarte foarte mult).
Întrebarea mea este: Este vreo problema sau vreo legătură, dacă mi-a venit șapte zile față de 2? Să îmi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e absolut nici o problema. prima menstruatie este adesea doar un rest de menstruatie, foarte scurta si redusa cantitativ. Urmatoarele pot fi altfel si dureaza ceva timp pana se regleaza. Este bien sa faci sport in timpul menstruatiei, in timp, daca vei face regulat sport, fluxul menstrual va diminua datorita sportului

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU e nici o problemă, stai LINIŞTITĂ!

În PRIMUL an de Cm sunt posibile tot felul de ciudăţenii happy

Oricum, o menstruaţie normală durează între 3-7 zile ( dar, în primul an este posibil să apară menstre şi de 10-12 zile )...

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.