| LoOvE a întrebat:

Sunt cu mama singura acasa si are febra, azi a venit acasa de la serviciu pentru. ca-i era rau. Ziceti-mi niste medicamente pentru febra pentru.ai scadea si ceva pentru raceala si gripa.Prima oara am fost racita eu, tati si acum mami.Sunt disperata, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ata a răspuns:

Nurofen raceala si gripa; modafen; niste vitamine si sosete de alea cu otet cred ca stie ea. sper sa iti fie de ajutor

9 răspunsuri:
| pengu a răspuns:

Nurofen raceala si gripa este destul de bun pentru febra, si ii poti da un ceai de plante de la firma fares se numeste hapciu sau raceala si gripa (il iei tot de la farmacie si costa in jur de 3 lei), dar cel mai bine este sa mearga la un doctor, el stie mai bine ce trebuie sa ia mama ta.
take care happy

| bogdan1004 a răspuns:

•Odihna la pat, in mod special pe timpul febrei;

•Evitarea fumatului activ si pasiv;

•Lichide multe (apa sau sucuri de fructe) pentru fluidizarea mucozitatilor. De asemenea ele sint foarte importante pentru rehidratare, mai ales in cazul febrei;

•Ceaiuri calde cu lamiie si miere, supa calda de pui;

•Fara consum de alcool;

•Gargara cu apa calduta, sarata, de citeva ori pe zi pentru rosu in git;

•Bomboane mentolate pentru tuse (ex. Halls);

si neurofen tablete

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai sta cu ea acasă, mergeţi cu toţii la medic nu este de glumit cu răcelile astea în perioade extrem de calde.
Pa, pa.

| LiaLiuta a răspuns:

Incearca nurofen pentru raceala si gripa, ajuta foarte mult. te costa 10 lei 5 pastile. Fervex sau coldrex sunt apa de ploaie... Si sa ii dai sa bea ceai. Multa sanatate!

| Brumilicious a răspuns:

Sall,
Incearca Modafen daca aveti acasa sau Paracetamol!

| คиค a răspuns:

Eu as zice nurofen pentru raceala si gripa. E foarte eficient.

| Mefisto23 a răspuns:

Coldrex, aspirina, ceai de musetel, eventual niste cuburi de gheata intr-un prosop sa ii scoata "vapaia". Verifica-i temperatura din 30 in 30 de minute, daca nu ii scade in 2 ore, cred ca ar trebui sa mergeti la medicul de familie. Multa sanatate!

| pitikaaa a răspuns:

Nurofen, Biseptrim sau Paracetamol.
Ii trebuie multa odihna deci nu mai trebuie sa mearga la servici pana nu ii trece.
Daca tot nu ii trece sau in cel mai rau caz se agraveaza atunci mergeti neaparat la medic ca nu e de glumit cu din astea!
Succes:X