| AliceInWonderland2380 a întrebat:

Sunt curioasa ce poate insemna faptul ca, de fiecare data cand ma ridic de pe ceva brusc sau ma scol din pat, nu mai vad. Pur si simplu mi se intuneca privirea si vad doar negru in fata ochilor. Impreuna cu "chiorarea" vine si o ametela combinata cu o durere de cap.

Totul a inceput cam prin ianuarie, dar pe timpul verii mi s-a intamplat destul de rar. In ultimul timp a inceput sa mi se intample din nou si chiar as vrea sa stiu ce am, dar nu vreau sa merg la doctor. Mentionez faptul ca in perioda noiembrie 2014 - februarie 2015 am slabit aprox. 8 kg, intr-un mod nu tocmai ok, prin infometare.

Dau funda! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune!

| cristimihailov a răspuns:

In general se spune ca este diferenta de tensiune. Dar pot fi si carente de minerale. Ar fi totusi sanatos sa intrebi un doctor decat sa te uiti la toti dr housii de pe net.

| DrGeorge a răspuns:

In general aceste efect apar din cauza miscarii bruste. Creierului ii ia mai mult timp sa se oxigeneze, insa efectele apar si la persoanele cu deficit de fier.

Consulta un medic in aceasta privinta si neaparat specifica treaba cu slabitul. Este posibil sa ai un deficit, insa nu se poate cunoaste sursa exacta fara niste analize.

Mult succes

| SalatăGamingHD a răspuns:

Deci cum spune şi atenţionarea asta Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
Cel mai bine du-te la un medic şi fă-ţi analizele toate mult succes iţi doresc!

| Durky a răspuns:

Din caz propriu iti spun ca esti anemica, anemia este un fel de turbulenta mentala care iti produce aceste simptome: ameteala si uneori vezi un fel de blitz in fata ochilor, iti recomand sa vizitezi un medic. Sunt mai multe feluri de pastile pentru chestia asta, eu personal am luat Supradyn si mi-a trecut.