| anonim_4396 a întrebat:

sunt disperata! Am 14 ani, 75 kg si 1, 74. Mi se pare foarte mult pentru varsta mea si vreau neaparat sa slabesc! Nu stiu ce sa mai fac! Indrumati-ma voi! Am tot ce imi trebuie ca sa slabesc dar nu stiu cum sa ma organizez, va voi povesti un pic: Am toate necesare! Am o bicicleta de slabit, un aparat tot de slabit Ab Rocket, Relax and Tone( dar mi-e lene sa-l folosesc), creme de tot felul anticelulitice, am role care nu le-am mai incaltat de vreun an, stau la curte am mult loc unde sa fac miscare sa alerg dar intervine lenea. Deci am multe modalitati de a slabi dar nu stiu cum sa ma organizez. Unchii mei erau supraponderali si de un an au trecut pe un regim foarte stict( mai exact vegetarian) consuma multa soia, multe legume etc. De multe ori am fost tentata sa trec pe acest regim dar unchiul meu imi zicea ca sunt copil si e prea sever acest regim pentru mine! Ei au slabit chiar mult vreo 10 kg intr-un an cred.
Iar astazi cand am intrat pe net sa-mi calculez Imc-ul(indicele de masa corporala) imi spunea ca sunt supraponderala si ca trebuie sa slabesc 11 kg! Cand am vazut eram sa cad jos! Cum sa reusesc eu sa slabesc atatea kg? As vrea sa ma apuc de maine de un regim alimentar mai sever si sa fac mult mult sport... dar nu stiu cum sa incep si peste o luna plec in concediu la un hotel cu all inclusiv( si cred ca ma voi ingrasa sigur). Mereu ma apucam sa fac abdomene seara dar ma tineam de ele 1-2 saptamani iar apoi nu le mai faceam. Nu stiu ce sa mai fac pur si simplu! Vreau sa pun punct acestei alimentatii nesanatoase sa nu ma mai ingras si mai mult! Va dati seama? sunt foarte tanara si cred ca(,) cantaresc mai mult decat mama mea. Toate colegele mele arata atat de bine iar eu am burta si cataresc atat de mult. Poate si vina bunicilor care m-au „indopat" de mica fiind singura lor nepoata.Am mancat mereu cele mai bune mancaruri. Si acum iata-ma cantarind aproape 80 de kg! si cand ma gandesc ca am fost nascuta prematura... Va ROG MULT SA MA AJUTATI sa-mi fac un program, o alimentatie sanatoasa si echilibrata si sa pot ajunge sa ajung la greutatea mea normala de 65 de kg! va rog ajutat-ma! Funda + la toate rasupunsurile dau folositor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Userrr a răspuns:

In primul rand mananca mult pepene rosu si tine regim.mananca multe fructe si leguma.renunta la fast food carne cipsuri si alte porcarii chimice.bea apa nu suc.nu manca multa paine.5 felii pe saptamana

| Userrr a răspuns:

Mananca mai putin.nu manca multa paine, 5 felii pe saptamana.comsuma foarte mult pepene rosu. tine regim.mananca multe fructe si legume. tine minte ananasul nu e bun.te ingrasa la loc.nu-i asculta pe ceilalti.ai incredere intru-nul care a patit-o.renunta la cipsuri snecsuri si alte chimicala.bea apa nu suc.mersi.

| DexxTer a răspuns:

Ditamaiiiiii.
Nu mai scrie asa de mult. Eu chiar nu m`as obosii sa mai citesc.
Daca vrei sa slabesti lasa lenea. Vad ca ai o oarecare ambitie, dar nu o pui in practica. Citeste ce ai scris aici happy Sunt chestii care te`ar motiva. Las` ca ai sa slabesti cand ai sa te indragosteti laughing.
In fine. Renunta la paine o perioada si nu manca mult. De slabit slabesti si in somn [ 360 de calorii in fiecare noapte], chiar si cand stai. Important e sa nu mananci mult. 3 inghetate pe zi si ATAT! rolling on the floor Ai sa slabestibatting eyelashes. Iti spun eu.

| didi12 a răspuns:

Uite aici un regim pe care mama mea l-a tinut si a dat roade:http://www.infoslabire.ro/......Sigur,este pentru oameni mari,adica cu (,) cafea,insa poti sa nu o mai bei.
Lasand dieta la o parte, din ce am citit, imi dau seama ca tu nu vrei sa slabesti.Pai daca ai vrea cu adevarat n-ai mai manca mult si ai face mult sport, mai ales daca ai la mana multe aparate.Stii cum ii:"Nu exista nu pot,ci nu vreau!", ei bine, cam asa e si in cazul tau.Ai putea dimineata sa faci cateva exercitii de aerobic(gasesti pe net o gramada), dupa masa mergi cu bicicleta si folosesti aparetele pe care ai zis tu ca le ai, iar seara ai putea sa faci vreo 25 de abdomene(sau chiar mai multe daca te simti in stare). Daca tot ai spatiu, poti sa sari coarda.Si intotdeauna puneti in minte asta:"Eu pot, eu pot".Bea multe lichide, mai ales ca e vara si de asemenea mananca multe fructe.Eu nu pot spune ca-ti recomand dieta care ti-am dat-o,insa ai putea sa te inspiri,ca sa zic asa,din ea.
Stiu cum e lenea asta,si eu sufar de ea, dar gandeste-te ca tot ce faci, pentru binele tau faci si mai ales ca e sanatos sa faci sport.Cu bine!:)

| crixus a răspuns:

Pai din cate observ cea mai mare problema la tine este VOINTA. trebuie sa te gandesti ca vei face niste sacrificii acum dar la final vei arata de vis. Un regim bazat pe sport si dieta este intotdeauna cel mai bun. Am auzit ca dieta Montignac are rezultate foarte bune insa asa cum sugereaza si site-ul, mai bine te duci la un nutritionist si atunci vei fi sigura de rezultat. Poate si un psiholog ar fi bun daca nu reusesti sa te mobilizezi si sa ti dieta cum trebuie.
Lenea poate fi invinsa! Trebuie doar sa ai VOINTA(il scriu cu litere mari pentru ca este cel mai important lucru dintr-o dieta)

| Dannah a răspuns:

@DexxTer nu sunt ditamai cum zici tu! Si am scris atat de mult pentru ca voi sa intelegeti despre ce e vorba! Asa cand ma vedeti nu mi-ati da 75 kg dar totusi eu le am. DexxTer ti-as da o poza sa vezi cum arat, dar ce rost ar avea?/

| cristi202 a răspuns:

Nu stiu ce indice de masa corporala ai consultat tu, insa nu cred ca la 75 kg si 1, 74 m inaltime, ai un surplus de 11 kg. Eventual poate fi vorba de 2-3-4 kg, dar nu mai mult, si asta nu e mult deloc. Problema e de fapt urmatoarea: te-ai luat si tu dupa moda, cum ca ai fi grasa. Si ce daca ai burta? Te-ai gindit oare ca poate prietenului tau ii va place asta? Sotia mea are burta, si e rotunjoara, si mie imi place mult chestia asta la ea, chiar daca si ea se plinge uneori de burta ei. Ideea e ca daca te simti bine in propria piele, daca esti sanatoasa si e totul OK, da-le incolo de Ab Rocket, Relax and Tone, bicicleta de slabit, role si celelalte chestii.
O, da, ai o problema serioasa, dar acea nu tine de fizicul tau. Lenea nu e buna deloc, si eu as privi mai mult in aceasta directie daca as fi in locul tau - cum sa fac sa scap de lene, nu de kg-le in plus

| M0nique a răspuns:

De'as avea si eu toate cele necesare... straight face

| venusdoom a răspuns:

Cam tarziu pentru un comentariu dar totusi...
Booon, sa vedem.Ce ai tu nevoie e motivatie. Spune ti ca vei slabi x kg
http://www.sfatulmedicului.ro/......izice_1593
Incearca urmatoarele: mananca la ore fixe, poti avea si 6 (maxim) mese pe zi. Adica mananci putin si des..ca sa nu te infometezi.Redu consumul de paine la 3 felii max pe zi (e bine daca mananci paine de secara). Poti sa mananci ce vrei, dar cu masura.
www.retete-slabit.net
Documenteaza te in legatura cu mancarurile sanatoase, incearca iaurt cu 0% grasime.
E important sa mananci sanatos si echilibrat, iar sportul ajuta sa menti kg pierdute. Gaseste ti ceva sa te motiveze.

| EllaEli a răspuns:

Buna! Eu am 12ani si aveam 75 kg.Am reusit sa ajung la 60 kg in timp record si sunt numai bine. Uite cum am facut:Nu mancam paine [maxim 1 felie pe zi], mancam multe fructe si legume, dulciurii nu..doar de pofta.o buc.de ciocolata sau ceva, faceam spor..si abdomene seara inainte de culcare vreo 30-40.Cam atat sper ca te-am ajutat.Pup si bafta!love struck FundA?