| Adrianacherry a întrebat:

Bună TPU sunt foarte constipată si nu pot face de o săptămână si când încerc sa fac îmi vine sa trag înapoi fără sa vreau de ce? Am încercat laxative supozitoare dar nu a avut niciun efect ce sa fac ca să-și facă efectul repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inghite cate 2 linguri de ulei de floarea soarelui sau de masline, oresat la rece, la intervale de 2 ore, pana ce scaunul se inmoaie si porneste (maxim de 5 ori).
Daca nici atunci nu-ti porneste scaunul, mergi urgent la investigatii interne (intestine-colon) fiindca pot fi probleme mari care trebuie rezolvate rapid!

Chiar daca iti porneste scaunul, evita mancarurile care produc constipatie: orez, afine, etc. si mananca ce au efect mai laxativ (rosii, mere, lapte de vaca fiert sau iaurt etc).

| cristimihailov a răspuns:

Ceva de Magneziu. Dar trebuie luat de la farmacie. Magneziul atrage apa in intestine si il face sa iasa.

| Eduard619 a răspuns:

Incearca cu ceai de crusin, este cel mai puternic laxativ natural.happy

| Albinuța767 a răspuns:

Ceai de mușețel sau de tei. Daca nu merge te duci la medic și el știe ce fel de supozitor sau altfel de tratament să îți de-a.

| Pisicapisica a răspuns:

Du-te la doctor, el va știi ce medicamente sa.ti dea

| Bogdan_Stefan_Lixandru_1976 a răspuns:

Incearca si o clisma