| aallexxannddrra a întrebat:

Sunt inalta, am in jur de 1.70, 1.75, insa am doar 42 kg. Sunt slaba, si as vrea niste sfaturi pentru a ma ingrasa. In special sa se puna ceva pe picioare... Dar vreau sa ma ingras. Sfaturi, diete, ceva sad Pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Vai, vai, de ce vrei sa te ingrasi? Mai bine spune sa iei in greutate. Fa inot sau atletism si mananca normal, atat cat iti cere organismul. Pentru mai multe sfaturi in ceea ce priveste alimentatia, piramida alimentatiei, studiaza site-ul: http://www.mypyramid.gov/

| Zenithf a răspuns:

Am facut un calcul folosind site-ul respectiv, pe langa avertizarea ca esti sub limita de greutate mi-o dat un plan cu ceea ce ar trebui sa contina dieta normala a unei persoane de varsta ta: http://www.mypyramid.gov/......sults.html

| Aliutza a răspuns:

Cel mai sigur este sa mergi la un nutritionist. Impreuna veti stabili o dieta personalizata, pe care, daca o vei tine un anumit timp, te vei ingrasa. Iti doresc succes si multa sanatate!

| Any_6060 a răspuns:

Din moment ce esti asa slaba, nu ai nevoie de dieta. Incearca sa mananci mai bine daca vrei sa te ingrasi : carne, cartofi, oua, Iarasi te ajuta dulciurile: ciucalata big grin. Si eu acum 4 ani am fost foarte slaba. Aveam la 14-15 ani 27 de kg. In fiecare seara mancam cate o ciocolata mare si am pus pe mine. Acuma am 54 si vreau sa dau jos pana la 50 laughing). Batfa