| fratiikaramazov a întrebat:

Toata lumea imi zice ca-s prea slaba. vreau sa ma ingras, ce alimente imi recomandati? ( nu vreau sa mananc foarte mult ci sa fie consistente alimentele)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să ne spui ce vârstă, greutate și înălțime ai!
O alimentație cât mai sănătoasă și practicarea unui sport sunt cele mai indicate pentru o sănătate de fier.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Pe primul plan ar fi cerealele si produsele pe baza de cereale integrale(pâine neagră,fulgi de cereale musli),legume,fructe, lapte si derivate(brânză de vaci, cas). Carnea nu este indispensabilă în alimentatie.Îti recomand carne de peste si pui. Poti consuma 4-5 ouă pe saptămână. Dulciurile poti să le înlocuiesti cu fructe proaspete, care să fie consumate înainte de masă, pentru a pregăti si stimula procesele digestive. Cele două gustări zilnice să fie reprezentate de fructe sau lactate.Lichidele să fie de preferintă ceaiuri de plante neîndulcite, apă minerală, sucuri naturale de fructe.Acestea ar fi alimentele potrivite pentru tine-arta alimentatiei sănătoase!

| DeeaLove08 a răspuns:

Pentru a te ingrasa trebuie sa ai mese consistente(carne,oua, lapte, paine) si 3 mese pe zi + doua gustari(poti manca un fruct sau ceva dulce).

| naf29 a răspuns:

Eu nu recomand mancarea, eu spun sa fii la fel, doar sa faci exercitii pentu tonifiere sau orice alte exercitii. Pentru a avea un corp cat mai frumos. Odata cu sportul iti va veni si pofta de mancare si vei pune ceva kg pe tine daca asta iti doresti. http://antrenorpersonal.wordpress.com/

| Georgiaanaa123 a răspuns:

Hi! si mie imi spun oameni ca sunt slaba, dar eu nu vreau sa ma ingras asa sunt eu asta este felul meu! dar tu daca vrei sa te ingrasi poti manca dimineata un sadvis consistent la ppranz niste cartofi prajiti cu carne de porc intre mese poti bea o cola si o punga de chipsuri iar seara poti manca ciorba

| AleGsZ a răspuns:

Nu-ti recomand ce a zis Georgiana.
Ca sa te ingrasi nu manca chestii gen fast-food : pizza,shaorma, kebap,chipsuri,cola etc.
Ingrasa-te cu oua fierte, branza, chestii sanatoase pline de proteine.

Si de ce sa te ingrasi? Ca asa zice lumea? Daca tie iti place slaba, ramai asa!

| Alexalice10 a răspuns:

Nu trebuie sa mananci mâncare Fast-food. Toate astea o sa te facă plină de celulita. Nu cred ca ar trebui sa te ingrasi doar ca asa îți zice lumea. Daca vrei sa nu mai pari asa slaba, poți sa faci sport ca sa pui niște nud hi pe tine. Nu foarte mult, ca altfel o sa arati ca un băiat. Doar un pic ca sa nu fii foarte slaba. Si oricum, câți ani ai? Fiecare se dezvolta la alta vârsta. Daca te incepi sa te ingrasi, dupa aceea nu vei mai putea sa slabesti prea ușor.

| Aleeeecs a răspuns:

Pai mananca prajeli cu paine normal, mancare de la fast food...si mananca cel putin de 3 ori pe zi.si mult.dar nu exagera.si daca chiar nu mai poti. nu te 'indopa' pentru ca poate chiar o sa vomiti.si nu-mi uita sfatul mai mult mancarea de la fast food.ei bine la mine a functionatpapa sper ca ti-am fost de ajutor