| Anamaria2323 a întrebat:

Bună TPU! Va rog din suflet sa ma ajutați! Am o problema destul de urata, in ultimul timp mi-a amorțit jumătate de corp, de la burta in jos. Merg destul de greu si imi afectează activitatea de zi cu zi. Am 21 de ani si sunt la facultate. Am avut un moment destul de greu la facultate si m-am supra solicitat extrem de mult. Sa fie oare nopțile nedormite si stresul cauza? Daca ma odihnesc si am grija de mine imi revin? Sa iau vitamine? Sunt extrem de speriata si regret foarte mult ce am facut, va rog mult ajutați-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu faci nimic cu vitamine nu lua tratament de capul tau fara recomandare medicala, nimeni de pe TPU nu stie ce ai, singurul care stie ce ai este medicul după ce te va consulta, mergi azi la medicul de familie ia trimitere si vezi ce ai, ca daca stai sa astepti, boala evolueza rapid si cand ajungi in sfîrsit la medic din cauza durerilor el o sa i ti spună i mi pare rau ai cancer, numai putem face nimic ai venit prea tîrziu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o situație gravă, nelegată de stres. La medic urgent.

| johnnny123 a răspuns:

Nu ești suficient de speriată dacă nu ai ajuns încă la doctor.

Când m-am operat de hernie de disc, chirurgul mi-a spus că foarte mulți pacienți ajung la el abia când sunt aduși pe targă și situația este extrem de gravă, pentru ca toți au crezut că "o să le treacă cu odihnă și frecție". Se pare că și tu faci parte din categoria asta.

| Floridori a răspuns:

Orice om cu scaun la cap ar merge de urgenta la un neurochirurg pentru a primi un diagnostic, un tratament si sfaturi corecte.
Senzatia de amorteala si faptul ca spui ca asta iti afecteaza activitatile zilnice, poate fi cauzata de compresia anumitor nervi radiculari si de obstructionarea circulatiei sangvine.
Nu este un lucru pe care sa il tratezi superficial dand vina pe stres si sperand ca se va rezolva cu un complex de vitamine...

| NunuNini a răspuns:

Esti la facultate dar inca nu ai atata minte sa gandesti sa mergi la medic!