| 12Lunipecer a întrebat:

Bună, TPU! Vin la voi cu următoarea întrebare: ce aș putea face să tratez o gastrită cronică identificată în urma unei endoscopii digestive superioare? Am 17 ani, iar în urmă cu 3 luni am fost internat în spital deoarece aveam stări constante de greață și dureri în zona abdominală, iar de atunci am renunțat complet la zahăr, fast-food, alcool (deși nu consumam nici înainte), mâncăruri procesate, încerc să păstrez un stil de viață cât mai sănătos posibil, minimizând stresul și încercând să am cât mai multe ore de odihnă pe noapte. Totuși, uneori pare că toate aceste eforturi sunt depuse degeaba și ajung să am din nou stări de rău, îmi e foarte dificil să mă duc la școală uneori și să am o viață „normală". Pur și simplu nu îmi pot da seama ce aș putea schimba mai mult, mă îngrijorez că nu voi putea să absolv o facultate și să am un loc de muncă stabil în viitor, iar asta mă doare cel mai tare, căci știu că nu ține de puterile mele intelectuale. Sunt olimpic la biologie și engleză, particip la „sute" de centre de excelență din oraș, dar asta chiar mă face să mă simt stupid, căci nu pot afla o soluție pentru problemele mele, indiferent de cunoștințele pe care le am în domeniu.
Diagnosticul final a fost gastrită antrală cronică ușoară nespecifică, după biopsie. Mă gândesc că singurul factor declanșator ar putea fi stresul, întrucât părinții mei se ceartă destul de des, iar eu urăsc cearta. Voi ce credeți/ ce ați face? happy
Vă mulțumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Mergi la un medic.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Poți întreba pe medicul de familie dacă este în regulă să iei Omez 20 mg pe stomacul gol. Nu lua fără îndrumarea medicului pentru că eşti copil şi recomandările sunt altele pentru copii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu ai fi singurul care are gastrita pe sistem nervos.
Nu cred ca vei rezolva ceva daca vei merge in continuare la medici. Rezolvarea e in interiorul tau