| TipaDisperata a întrebat:

Voiam sa va spun ca am vergeturi de la coapse pana la genunchi si parul il am rar, plin cu matreata. Ideea e ca vreau sa scap de aceste lucruri spunându-vă ca am inceput sa mananc sănătos si foarte multe fructe. Momentan cel mai important e sa scap de vergeturi. Credeți ca pana la vara pot scapă de ele in acest mod?+fac exerciții fizice in fiecare zi (țin sa precizez ca, câteva dintre vergeturi mi-au dispărut singure dar am cateva urme albe iar mama zice ca in timp vor dispărea)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TipaDisperata?
In primul rand, calmeaza-te. Parul poate sa ti se rareasca si de la stres. Exista tratamente pentru toate. E bine ca ti-ai schimbat stilul de viata, dar un sfat de la medic nu ar strica. Succes!

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu as merge la un doctor sa isi dea si ala cu parerea.

Unele lucruri nu pleaca de la sine. Sau daca o fac, despartirea e lunga si grea si nu vrei sa astepti atata.

Cauta un poc de ajutor specializat ca sa fii sigura ca esti pe drumul cel bun.

Matreata poate insemna multe. Inclusiv o infectie cu vreo ciuperca. Mancatul sanatos s-ar putea sa nu dea rezultatele scontate in timp util.

Cat despre vergeturi... cele albe eu stiu ca nu prea dispar.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da poti scapa de ele.

| andreivok a răspuns:

Asa cum au spus si ceilalti, poti scapa de el (nu e capat de tara), dar trebuie sa te ingrijesti foarte bine. sport, dieta, mancare sanatoasa, mers la doctor sa iti mai recomande cate ceva. Personal, si eu am probleme cu vergeturile pe spate si coapse, dar in timp am reusit sa le mai reduc folosind si unele creme pentru vergeturi(poti gasi aici cateva creme bune http://www.medicalia.ro) care accelereaza tot procesul si hidrateaza locurile cu pricina. Succes!