| evowarr11 a întrebat:

VREAU SA MA INGRAS! laughing
Am 15 ani si 45de kg.-.- cum as putea sa ma ingras fara vitamine si tot felul de prosti?big grin Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Oare cum ai putea sa zici "sa iau in greutate", nu prostii de genul "sa ma ingras"?
"Sa ma ingras" te rog, nu face asa ceva. laughing
Bine, acum de luatul in greutate, trebuie sa ai o alimentatie destul de bogata in proteine, sa prestezi activitate fizica, inotul ar fi foarte bun, ca aceste proteine sa intre in masa musculara - apropo, muschiul este aproape de 2 ori mai dens ca tesutul adipos. Atentie, proteinele care nu sunt folosite in "constructie" sunt transformate in grasimi, si in procesul asta rezulta mult acid uric si alte deseuri, care poat forma cristale in articulatii (guta) sau rinichi (piatra la rinichi). Deci, pe langa o masa bogata, trebuie sa ai grija sa bei suficiente lichide, ca sa ajute la eliminarea deseurilor din organism.
Am scris mult? Nici macar 5% despre subiect, dar sper ca am cuprins bine baza.

| FoundYouLover a răspuns:

Sa te ingrasi e foarte simplu: daca faci sport lasa-te de el sau fa mai putin sport iar cand mananci alege in special carne, prajeluri, dulciuri, mancare fast food si cam atat. Si daca poti incearca seara sa mananci mai mult. Metoda asta e departe de a fi sanatoasa, dar tu vrei sa te ingrasi fara vitamine si alte chestii, iar dupa ce-ti iese cu ingrasatul poti sa incerci iar chestii sanatoase, ca o data ce pui kilograme pe tine, greu le dai jos!

| Cr1st1ii a răspuns:

Daca ai vaca, sau ceva de genul ai putea sa consumi produse lactate, si fructe intre timp, dar nu amndoua odata... si at cand te ridici de la masa sa te ridici tot timpul cu stomacul full option! laughing

| Macovei_Lucian_1996 a răspuns:

Pentru a mai "pune ceva pe oase"multi medici recomanda mese la ore prestabilite si respectarea acestora cu strictete,iar mancarea sa fie mestecata bine, pentru ca organismul sa poata asimila usor proteinele, nutrientii, vitaminele si altele.(Iar daca fumezi, lasa-te de fumat si pui ceva kilograme in plus garantat)

| Alexandru_Claudiu_1979 a răspuns:

Nu te lua dupa el eu mananc carne grasimi fructe tot ce se spune ca te-ar ingrasa dar tot slab sunt asa si tu esti in crestere asa ca nu te gandi de acum la asta

| TheBlogger a răspuns:

Pentru ce vrei să te îngraşi? Şi eu am tot 15 ani şi tot 45 de kg. laughing Nu e nevoie să te îngraşi de acum, mai ales la vârsta asta. laughing

| Dripple a răspuns:

Eu in locul tau... decat sa ma ingras mai bine as face ceva cu musculatura... du-te la sala si ai sa vezi ca o sa arati mult mai bine decat daca bagi ca spartul in tinewinking