| Monyyyyy a întrebat:

Vreau sa slabesc si ma gandeam daca iau Apuretin slim. Ma va ajuta? Fac sport, nu mananc, dar problema e ca nu am metabolismul bun, pot slabi cu el? In cata vreme si cat? Stiu ca elimina apa, dar grasimile? Ati incercat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xFlo a răspuns:

Cate kg ai? Nu trebuie neaparat sa fii slaba ca sa fii sexy si frumoasa happy Stiu fete care la 50 de kg au un corp foarte urat si stiu fete care la 65kg cu inaltimea de 1 62 arata foarte bine si intorc toate privirile happy
De asemenea stiu o tipa care avea 45kg, a luat protenie si a facut sala, iar intr-un an era total schimbata cu 15 kg in plus arata de vis happy Ideea e sa nu ai celulita ca e extrem de inestetic sau multa grasime in zona abdomenului happy

| sniperr21 a răspuns (pentru xFlo):

Proteinele nu sunt de viitor, nu iti recomand sa iei suplimente de genul. Sunt curios cum arata fata aia daca nu va mai face sala peste 2 sau maxim 3 ani. Proteinele sau suplimentlee pentru ardere elmina apa din corp ai o iluzie asupra. Alearga 4km pe zi si fa abdomene si sqad.

| Monyyyyy explică (pentru xFlo):

Uite am 1, 53-1, 54 si cam 59 kg sau 60 nu stiu ca cantarul arata or 57 etc am celulita si nu o mai vreau eu am intrebat de apuretin ma ajuta? am metabolism slab, incet

| xFlo a răspuns (pentru Monyyyyy):

La 1,53 m si 59 kg e cam mult parerea mea. Nu, apuretin nu o sa te ajute foarte mult, mai mult o sa iti dauneze organismului iar dupa ce renuti la el celulita va fi la fel. Sfatul meu e sa bei foarte multa apa, peste 2l jumate pe zi, mai ales ca e vara!
Fa-ti masaj la fiecare dus cu cafea pe picorae (ar fi mai bine sa amesteci cafeaua cu ulei de cocos, sau orice tip de ulei dar nu de gatit ) Eu intram in dus, stateam putin si inainte de a ma spala cu gel de dus foloseam cafeaua (de cele mai multe ori fara ulei) dupa ce iesi din dus aplica o crema hidratata (Bio oil e foarte bun dar cam scumput, daca nu esti dispusa sa dai 30de lei pe 30ml poti lua ulei de cocos de la pafar, eu pe borcanul mare am dat 30 de lei si il folosesti foarte mult timp pana il termini) e important sa ai pielea hidratata. Aceste lucruri au efect,iti spun din propria experienta, doar ca e un mic secret,trebuie facute MEREU,la fiecare duc, eu fac asta din februarie si se observa diferente cam dupa doua luni happy
Ar fi ipocrit din partea mea sa-ti spun sa renunti la dulciri pentru ca nici eu nu o fac, dar totusi asta te-as sfatui.
Un alt lucru care pe mine m-a ajutat foarte mult a fost reducerea sucurilor, de orice fel. Adevarat ca nu am renuntat din prima si usor usor, de exemplu nu mai bem la un eveniment, o suta de cani si doar 2-3, cand iesam in oras si imi era sete pe drum,nu-mi luam suc ci apa minerala. Acum am ajuns sa renunt la suc,nu pentru ca ma abtin ci pentru ca nu-mi mai plac,daca beau coca cola,eu care eram mare fana,nu-mi mai place,nu-mi place ca e prea dulce,nu-mi place senzatia pe care o da dintilor etc...
Un alt aspect important e rationalizarea mancarii,in nici un caz nu face foamea, in nici un caz nu sta nemancata. Efectele negative ale acestei practici sunt mai mari decat cele pozitive : poti face foarte usor ULCER si e ingrozitor (am o prietena care a avut), anemie (banuesc ca nu vrei sa te ia ameteala de cate ori faci ceva si dupa chiar ca va trebui sa mananci mai mult sa iti revii) sa nu uiti ca din anemie poti face leucemie. In plan stetic poate daca reusesti sa slabesti cateva kg din acest lucru nu vei putea face asta la infinit si te vei ingrasa la loc, ba chiar mai rau!
Ideea din toata povestea asta nu e sa tii o cura de o luna, sau sa faci sport o saptamana, ideea e sa faci un stil de viata.
Daca pana acum mancai la o masa 2 oua prajite,acum mananca doar unu,daca mancai un bol de ciorba,manca jumate,pe langa faptul ca vei creste deficitul caloric deci automat ai slabi, iti va scadea si apetitul ceea ce e benefic pe termen lung, te vei satura mult mai repede, nu vei mai simti sa mananci decat un ou, nu doua happy
Painea, daca nu poti renunta la ea, cum nici eu nu pot ...adica serios mai mananca omu o felie de branza cu paine sau ciorba happy incerca sa reduci cantitatea adica daca mananci piure cu piept de pui nu mai e necesar sa mai mananci paine, in multe tari piureul inlocueste painea. Daca pana acum mancai 3 feli de paine la ciorba,mananca doar una jumate (cumpara paine feliata)
Seara nu mai manca,regula de aur care trebuie pictata si pusa pe pereti happy Ma refer aici sa nu mananci seara o masa, dar o gustare cred ca e ok sa ei adica un iaurt, un mar sau mai stiu eu ce, si o sa vezi ca in timp nu iti va mai fi foame seara decat de un iaurt sau un mar happy
Du-te la sala si nu te astepta la minuni, poate nu vei slabi o luna doua trei, stiu persoane care au fost la sala 4 luni si au slabit un kg,dar e foarte important atunci cand slabesti sa te tonifiezi,sa nu se lase pielea si sa DISPARA CELULITA,nu te feri de exercitiile cu greutati.
Daca nu ai timp sau bani sa dai in fiecare luna poti incerca niste exercitii acasa,eu iti recomand canalul de Youtube : Alexu Fitness.
Si ea avut probleme de greutate,probleme cu celulita iar acum arata extrem de bine,poate de va incuraja si pe tine, de asemenea face videoclipuri cu exercitii pentru acasa (dar tot te sfatuesc sa mergi la sala, nu cred ca ar fi aratat asa daca nu ar fi mers la sala ) Exercitiie acasa te pot ajuta dar nu extraordinar de mult. Ideea e ca nu ai cum sa faci schimbari mari intr-un timp scurt de exemplu o luna, doua, trebuie sa ai rabdare.
Poti incerca in toamna iti propui ca pana la vara sa nu mai ai deloc celulita si sa slabesti pentru a putea purta pantaloni scurti fara jena.E important sa FACI CEVA in privinta asta happy Tine un jurnal de slabit unde iti notezi TOT ce ai mancat intr-o zi. Te poti folosi si de aplicatia my fitnesspal, eu am folosit-o dar trebuie sa recunosc ca acum nu o mai folosesc laughing Mai multe despre aceasta aplicatie tot pe canalul Alexu fitness happy
Te pup si nu te lasa descurajata :*

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci sport, trebuie sa mananci mai mult decat atunci cand nu faci, chiar daca vrei sa slabesti.

| sniperr21 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt nu, daca faci sport si vrei sa slabesti tebuie sa tii cont de nr de calorii si nr energetic al alimentelor. Daca alergi 4 km o sa dea vreo 2000cal maxim (depinde cum alergi).Tu trebuie sa mananci sub 2000 de calorii, dar sa ai o valoare energetica si proteica mai mare pentru a nu avea senzatia de lesin sau slabita.

| sniperr21 a răspuns:

Am facut fotbal de performanță si am avut destui preparatori fizici si etc. Din punctul meu de vedere daca faci sport si tii o dieta corecta poti slabi. Dieta sanatoasa: trebuie sa ai 5 mese pe zi, dintre care cele 3 mese principale sa fie in fiecare zi la aceeasi ora. Dimineata mananca cereale de la fitnes si mai pune niste ovaz sau alte seminte( ovaz neaparat). In al doilea rand nu bea alcool( alcoolul contine multe calorii). Am uitat sa precizez masa de seara sa iti fie pana in ora 19:30 (la 19:30 sa ai mancarea deja in stomac).

| Monyyyyy explică (pentru sniperr21):

Eu mananc de 2 ori pe zi si fac sport metabolismul e problema sunt bune acele pirule am intrebat