| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.
Vreau un sfat. Aș vrea să trec la lentil de contact dar nu știu câteva chestii despre ele.
Să zicem că îmi cumpăr un pachet de lentile lunare cu 6 bucăți, fiecare pereche de lentile se foloseste o lună sau toate cele 6 trebuie folosite intr-o lună? Ce site imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WhatAmIDoing a răspuns:

Vorbeste cu un oftalmolog, la unii nu le fac bine lentilele de contact (asa am patit si eu)

| Peridava a răspuns:

Sfatuieste-te cu oftalmologul tau. Daca ai si alte afectiuni decat vedera scazuta, sau daca ai lentile speciale, lentilele de contact nu numai ca nu te vor ajuta, dar iti vor face mai rau.

| bogdan13513513 a răspuns:

Fiecare pereche de lentile pe lună adică 6 lentile-3 perechi-3 luni

| ziptrack a răspuns:

De ce nu alegeti sa va refaceti vederea? La urma urmei, ochii nu sunt decat niste muschi care se slabesc in timp iar refacerea necesita doar 10-15 minute pentru cateva luni.

Cautati pe internet "metoda Bates ochi" sau pe Youtube.

http://www.scribd.com/......toda-Bates
http://www.youtube.com/watch?v=8cZN3ESTzOI

Sunt si nenumeroase carti cu referire la acesta metoda inventata acum 100 de ani sau mai mult.