| CristianMD a întrebat:

Buna TPU vreau urgent rapid un raspuns scuati pentru greseli gramaticale dar ma grabesc, ma doare ff tare burtica acum 20 min mancasem un chips, si acum am fost la wc, am baut apa si nu ma ajuta cv sfaturi repede va rog funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CrissuCristina a răspuns:

Durerile de stomac sunt supărătoare, cu atât mai mult atunci când te împiedică să-ţi faci treaba de zi cu zi. Cauzele pot să fie multiple şi este necesar un consult medical, însă iată cum poţi atenua durerea până ajungi la doctor.

Printre factorii care pot să cauzeze durerile de stomac se numără atât fumatul, consumul de cafea şi alcool în exces, cât şi alegerile alimentare proaste care includ prăjeli, alimente foarte grase sau care cresc aciditatea din stomac şi sunt foarte greu de digerat. De asemenea, stresul poate să fie un factor declanşator al durerilor de stomac şi este esenţial să înveţi să gestionezi corect situaţiile stresante.

Un alt factor de risc pentru declanşarea afecţiunilor stomacale (de exemplu gastrita şi ulcerul) este o bacterie numită Helicobacter Pylori sau mai pe scurt Hp. Chiar dacă pare ciudat ca ulcerul şi gastritele să fie cauzate de un microb s-a demonstrat că acesta este adevăratul inamic al bunei funcţionări gastrice în majoritatea cazurilor de leziuni gastrice evidenţiate la endoscopie.

Aşadar este recomandat să consulţi un medic gastroenterolog în cazul în care te doare frecvent stomacul, iar durerile se accentuează în timp şi durează tot mai mult.

Simptomele unei posibile gastrite sau boli ulceroase sunt:

arsuri sau dureri în abdomenul superior
greaţă
vărsături
senzaţie de disconfort abdominal.

Dacă ai dureri de stomac trebuie să eviţi:

alcoolul;
apele carbogazoase;
cafeaua;
condimentele: muştar, piper, boia, hrean, ardei iute, scorţişoara, cuişoarele;
prăjilile;
ouăle fierte tari;
carnea sărată sau afumată;
pâinea neagră;
pâinea proaspătă;
alimentele preparate în grăsimi;
alimente acide precum roşiile, citricele, castraveţii.

5 soluţii utile care alină durerile de stomac

1. Bea un ceai de ghimbir, mentă sau muşeţel.
2. Întinde-te pe spate în pat, masează uşor abdomenul şi eventual pune un prosop încălzit pe burtă.
3. Nu consuma alcool, lapte, mâncare grasă, sucuri carbogazoase şi nu fuma atunci când ai dureri de stomac, deoarece vei înrăutăţi situaţia.
4. Ia cărbune medicinal care absoarbe acidul din stomac. Sau pune 1 lingură de praf de cărbune medicinal într-un pahar cu apă.
5. Mănâncă o felie de pâine prăjită.

Cum previi durerile de stomac

nu consuma alimente în cantităţi mari la o singură masă;
nu mânca doar o dată pe zi;
consumă cât mai puţine alimente care dau aciditate: roşii, castraveţi, citrice;
nu face abuz de aspirină;
spală-ţi des mâinile, pentru a împiedica transportarea bacteriilor în stomac;
evită stresul;
nu consuma desert imediat după masă, ci aşteaptă măcar 1-2 ore;
nu consuma alimente fierbinţi sau prea reci. Daca te confrunti cu dureri de burta, dureri menstruale, ai stomacul deranjat, suferi de indigestie sau constipatie, trebuie sa rezolvi aceste stari inconfortabile care parca nu dispar, orice le-ai face. Citeste recomandarile noastre naturiste pentru a-ti asigura o digestie usoara!

Unii oameni folosesc pastile pentru a scapa de indigestie si constipatie, dar exista si remedii non-chimicale, pe care le poti aplica singura si care dau rezultate. Aceste recomandari sunt folosite de sute de ani in medicina traditionala, pentru ca s-au dovedit a fi eficiente si usor de aplicat.

1. Iaurt
Mananca iaurt, pentru ca este un produs bogat in bacterii naturale si sanatoase, care ajuta la calmarea durerilor de stomac si sunt indicate in procesul de digestie. Deseori, crampele si durerile de burtica sunt cauzate de lipsa de bacterii care ajuta la descompunerea alimentelor, ceea ce inseamna ca acizii aflati in stomac "isi fac de cap" si iti provoaca o stare de balonare. O prima solutie ar fi iaurtul simplu, fermentat, fara fructe. Mananca o portie de iaurt atunci cand te confrunti cu astfel de stari si obisnuieste-te sa incluzi zilnic in alimentatia ta acest ingredient minune!

2. Ghimbir
Curata o bucata de ghimbir (radacina), apoi o tai in bucatele si mananci atat cat poti. Mesteca-le bine, s-ar putea sa aiba un gust puternic, depinde de toleranta fiecarei persoane. Ghimbirul este folosit extraordinar de mult in medicina naturista, este socotit un ingredient miracol, medicinal, in special pentru tratarea durerilor de stomac si a starii de greata. Timp de secole intregi, oamenii l-au utilizat pentru imbunatatirea digestiei si tratarea diverselor afectiuni. Este bogat in uleiuri eterice si se bucura de mare succes in medicina traditionala.

3. Lamaie
Stoarce bine zeama de la o lamaie intreaga si toarn-o intr-o ceasca in care ai adaugat apa fierbinte. Apa calda ajuta la linistirea stomacului, in timp ce lamaia accelereaza descompunerea alimentelor. In felul acesta, scapi de aciditatea gastrica si de senzatia de balonare.

4. Ulei de lavanda si orez
Pune pe foc o ceasca de orez, pentru a se umfla putin. Nu trebuie sa fie fiert ca pentru mancare, ci tine-l doar cateva minute. Strecoara-l cu o sita si toarna peste el 5-6 picaturi de ulei sau esenta de lavanda (levantica), produs pe care il putem gasi la farmacii si la plafar. Toarna orezul cu ulei de lavanda intr-o bucata de material pe care o legi bine, sa nu se imprastie. Asaza-te in pat si pune amestecul obtinut, ambalat in panza, pe zona dureroasa (burta). Asteapta cel putin un sfert de ora, ar trebui sa iti treaca durerea in acest rastimp. Acest tratament naturist te va scuti repede de crampe si dureri menstruale. Daca nu ai timp sa pui orezul pe foc si te grabesti sa scapi mai repede de durere, poti sa il tii un minut la cuptorul cu microunde, fara apa, apoi torni uleiul aromatic de lavanda.

3 răspunsuri:
| pustoaica18 a răspuns:

Pai poti sa iei no-spa sau dicarbocalm si sa bei un ceai de menta. sa nu mai bei multa apa, iti face rau.bea mai multe ceaiuri. funda?:-) oricum spre ca te-am ajutatkiss

| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Ia niste pastile intreaba pe cineva care stie

| asman a răspuns:

Ia un spasmomen sau scobutil sau scompantil, numai la nevoie, nu mai mult de 1 comprimat/zi.
Daca ai des probleme, du-te la medic.