| cocacola_7093 a întrebat:

Buna TPU:X as vrea sa slabesc 20 kg in 1-2 luni sau chiar mai repede; va rog sa ma ajutati app eu nu sunt o persoana prea sportiva, nu prea ies in oras deoarece nu am cu cine, imi plac fructele dar nu prea pot trai doar cu ele, si vreau sa dau jos burtica si grasimea de pe picioare deoarece imi este si rusine sa port pantaloni scurti I don't want to see straight face sau sa ma duc la piscina (ar trebui sa incerc sa slabesc mai mult luna aceasta deoarece acum nu prea poarta nimeni pantaloni scurti sau nu merge maine la piscina deoarece vremea nu este foarte buna la noi in oras) deci va roooog ajutati.ma...raspuns rapid si folositor= fundita + votbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc, dar gandeste-te cat timp ti-a luat sa pui pe tine alea 20 de kg in plus. Cam tot atata timp iti va lua si ca sa le dai jos. Dar, toate lucrurile se pot rezolva cu vointa, rabdare si perseverenta. Pana acum tu ti-ai aprovizionat organismul cu mai multe calorii decat avea el nevoie ca sa-si sustina activitatile. Din caloriile ramase neconsumate el si-a facut rezerve (pentru presupuse vremuri mai grele) sub forma de grasimi pe care le-a depozitat pe burta, fund, coapse. Tu ce trebuie sa faci? Trebuie sa iti obligi organismul sa inceapa sa-si consume rezervele de calorii (depozitele de grasime de care pomeneam). Cum? Foarte simplu : da-i calorii mai putine (printr-o alimentatie rationala, sanatoasa) si pune-l la treaba ca sa aiba nevoie de mai multe calorii decat cele pe care i le dai tu zilnic (prin alimentatia actuala). Cum il pui "la treaba"? Prin activitati fizice zilnice : plimbari lungi in pas vioi, alergari usoare, role, bicicleta, dans, minge, inot. Cel putin o ora-doua zilnic. Nu trebuie sa iti fie rusine sa porti pantaloni scurti sau sa mergi la piscina : crezi cumva ca toti cei de acolo au corpuri perfecte? Sau ca vor fi preocupati de fizicul tau? Du-te fara complexe! Inoata, alearga, sari, danseaza, ca pentru bunastarea ta fizica o faci! Nu o sa slabesti 20 de kg in doua luni, dar rezultatele or sa se vada si or sa te faca sa perseverezi. Iti doresc vointa, rabdare, succes si sanatate maxima!

| Damasc a răspuns:

Nu este sanatos sa slabesti atat de mult intr-un timp atat de scurt, 20 kg in 2 luni e mult asa ca ar trebui sa o iei mai usor.Arunca un ochi pe aici poate iti va fi de ajutor si oricum cauta pe google sunt o gramada de diete pentru slabit sau diferite exercitii ce ard grasimile, bafta http://www.sanatatea.com/......acasa.html

| greutateideala a răspuns:

Buna.poti vizita blogul meu http://greutateideala.blogspot.com

| Yukidaruma a răspuns:

Hmm, si eu sunt in cam aceeasi problema ca a ta dar dupa ce termin scoala adic peste o saptamana ma voi duce la sala, am mai fost si prin martie si chiar a dat roade intr-o luna cat am fost (doar in weekend) am slabit 5 kg, si mereu imi placea sa ma duc la aerobic, sa nu mai zic c mancam normal tot ce faceam era sa ma duc la sala in rest nicio dieta, dar ca sa slabesti atat d mult i atat de puti timp iti recomand sa nu mananci numai fructe, exista mancaruti sanatoase care nu ingrasa si sunt foarte bune cum ar fi salatele de lebume, sau peste (poti manca gratar, gratarul nu ingrasa din cate stiu eu), iar daca doresti sa slabesti in partea de jos, poti merge cu bicicleta (fie la sala sau acasa). Inaine eu in fiecare seara puneam muzica ritmata si inepeam a dansez daca doresti sa fie mai distractv asa poti face si tu la fel, dansam vreo 2 ore si eram mai transpirata decat la suna laughing. eu sper totusi ca ti-am fost de folos,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20 de kg in doar 1-2 luni este mult prea mult. Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,alune sau fistic(in rest poti manca cam orice, atata timp cat nu depasesti necesarul).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara si vei preveni aparitia multor complicatii).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.Desi nu esti o fire sportiva, vei fi nevoita sa incepi de acum sa alergi in jur de 30 de minute/zi, cu viteza medie, pentru a obtine rezultatele dorite.In plus,pentru ca rezultatele in zona abdomenului sa se vada mai repede, fa urmatoarele exercitii, pe langa cele 30 de minute de alergare:
Pentru partea superioara:
-http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48 incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 70-80.Fa-le o data la doua zile, pentru a evita febra musculara si intinderile musculare.
Pentru partea inferioara a abdomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 100-130.In rest procedezi exact la fel ca in cazul celuilalt exercitiu abdominal.Succes.