| Elide a întrebat:

Bună tpuam fost diagnosticata cu un chist pe ovarul drept mai acum doi ani,și am luat anticoncepționale,dar nu pot lua mai mult de două luni,mi se face rău de la ele, acum ciclul nu.mi mai vine de câteva luni(nu intră în discuție o sarcină)nu mi-am inceput viața sexuală,daca chistul acela nu a dispărut până acum,mai ales că îl simt când pun mâna în dreptul ovarului, nu știu ce să fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, schimba ginecologul, fiindca anticonceptionalele se dau in urma unor analize medicale, nu dupa ureche si nici daca ti se face rau de la ele.
Apoi, schimba dieta, fiindca nu manaci sanatos, de aceea s-a format si acel chist si daca nu faci ceva acum, risti sa pierzi 1 ovar sau chiar pe amandoua.
Ovarele sunt afectate hormonal. Hormonii se fac din mancarea pe care o mananci zilnic, plina de vitamine, minerale si nutrienti. cand nu mananci sanatos mai multa vreme, anumite organe incep sa sufere, fiindca nu pot produce anumiti hormoni care sa le asigure buna functionare si asa apar anomalii, chisturi, fibroame, tumori.

| zilog a răspuns:

Ovarele se pot extrage am o amica care si-a scos un ovar apoi a mai putut face copii in continuare cu celalalt ovar asa ca nu iti face griji.

| Teo29 a răspuns:

Buna,
Du-te la un ginecolog la privat, sau chiar la 2 si cere-le sfatul/tratamentul.

De la sine nu se vindeca problema, ci cu timpul se va agrava!

| Roberrt21 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la un ginecolog, cu siguranță el va stii ce se va putea face.