| denisemcs a întrebat:

Buna! Tratamentul cu Aerius poate cauza cascat excesiv? Nu apare pe lista cu side effects, dar am problema doar de cand am inceput tratamentul. Simt ca trebuie sa iau mai mult aer, dar efectiv nu pot; nu am dureri, in schimb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Interesant...Eram aproape sigura ca printre efectele secundare apareau si somnolenta, oboseala, dificultatile respiratorii etc.

Mai uita-te inca o data pe prospect, cu mai mare atentie.Eu sunt aproape sigura ca se mentioneaza.

| denisemcs explică (pentru Floridori):

Scrie la inceput ca nu da somnolenta.
La reactii adverse scrie oboseala, nu si dificultati respiratorii sau insuficienta respiratorie.
Nu ma simt obosita deloc, doar nu iau suficient aer.

| Floridori a răspuns (pentru denisemcs):

Da, nu da somnolenta, dar unul din efectele adverse ar putea fi somnolenta. big grin Stiu, suna ilogic, dar asta e...
De regula nu imi place sa caut pe Google, dar uite ca am facut-o acum pentru ca m-ai facut curioasa si las aici o bucatica din prospect:

"Cu toate acestea, reactiile adverse aparute la copiii cu varsta sub 2 ani au fost diareea, febra si insomnia, in timp ce la adulti au fost oboseala, uscaciunea gurii si durerea de cap, au fost raportate mai frecvent decat in cazul administrarii unui comprimat care nu contine componenta activa.

Dupa punerea pe piata a Aerius, au fost raportate foarte rar cazuri de reactii alergice severe (respiratie dificila, respiratie suieratoare, senzatie de mancarime, urticarie si umflatura) si eruptii pe piele. De asemenea, au fost raportate foarte rar cazuri de palpitatii, accelerarea batailor inimii, durere abdominala, greata (stare de rau general), varsaturi, senzatie de disconfort gastric, diaree, ameteli, somnolenta, greutate de a adormi, dureri musculare, halucinatii, convulsii, neliniste cu hiperactivitate motorie, inflamatia ficatului si valori anormale ale testelor functionale hepatice."

In al doilea alineat scrie ca pot sa apara mai multe efecte adverse, printre care respiratia dificila si somnolenta.
Desigur, tu stii cel mai bine cum te simti, dar ma gandesc ca acest cascat pe care il experimentezi, are legatura.

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Https://www.catena.ro/prospecte/aerius-5mg-x-10-compr-film

Aaa! Si las aici link-ul prospectului.