| Dinara a întrebat:

trebuie sa imi faca operație extracția molarilor de jos, as vrea sa imi Spune-ți daca e dureros si CIT durează, am 16 ani si trebuie sa imi extragă molarii pentru ca port bracheti. Ma tem foarte tare de anestezia totala si de faptul ca ma adoarme si poate sa nu ma trezesc acesta este cel mai înfricoșător lucru

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Anestezie totala? Nu iti scoate dintii pur si simplu? Nu mi s-a facut anestezie totala la dentist niciodata, dar am facut cand am fost operata. Trebuie sa ai mare grija sa respecti regulile (sa nu mananci sau sa bei apa inainte de operatie cu cate ore ti-au zis ei). Anestezia totala are cam acelasi efect asupra organismului ca si cand ai alerga la maraton. Il slabeste foarte mult si vei fi foarte obosita. Iti recomand dupa sa iei ceva pentru intarirea sistemului imunitar eventual. De trezit te vei trezi daca anestezistul are experienta si daca pune doza corecta de anestezic si daca tu vei avea stomacul gol. Cat despre dinti... Nu am trecut prin asa ceva, dar nu vei sti cum a trecut timpul. Eu am avut 3 operatii si am fost anesteziata total de 3 ori si sunt cat se poate de vie, cu ajutorul lui Dumnezeu. probabil ca inainte de anestezie o sa-ti faca un calmant. Spune-le ca esti speriata, poate o sa stea putin de vorba cu tine pana adormi.

1 răspuns:
| Dinara explică:

Da au spus ca trebuie anestezie totala pentru ca ei nu stau corect