| nrsonix a întrebat:

Buna tuturor, acum cateva zile am observat ca mi-a iesit un fel de umflatura chiar langa zona anusului, am 14 ani si nu stiu ce sa fac. Imi puteti spune ce poate fi, am uitat sa precizez ca este tare, ajutor va rog mult. Si as vrea sa stiu la fiecare caz, ce se poate face, la ce sa ma astept daca ma duc la doctor. Ofer funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justE a răspuns:

Sigur este un hemoroid extern. posibil sa ai si interni. sunt foarte mici sansele sa iti treaca odata ce ti-a aparut, ceea ce poti face insa e sa folosesti o crema si/sau supozitoare cand te doare. poti intreba la orice farmacie sau daca preferi tratamente nasturiste...crema de galbenele si supozitoare carpicon. sunt foarte bune!

4 răspunsuri:
| Agnes00 a răspuns:

Posibil sa ai doar hemoroizi din cauza contractarii prea agresive a unor vene anale. Dac cel mai bine vezi un doctor.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cred ca te-ai pricopsit cu un hemoroid. Se face din cauza efortulului atunci cand esti constipat tare. O sa te doara din cand in cand! Este bine sa-i spui medicului de familie de asta ca sa -ti poata prescrie un unguent. De fapt hemoroizii sunt niste varice ale vaselor de sange din zona anusului.

| justE a răspuns:

Pe.s. : sa nu mai mananci picant si sa eviti sa bei bauturi alcoolice!

| gigel68 a răspuns:

Cel mai rau lucru? un deget in cvr...