| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si am acnee!tongue. Ce pot face? Dati-mi va rog cel mai bun remediu? Urmatoarea intrebare e cam ciudata... e buna urina?:S Dar Crema pentru controlul excesului de sebum Pure Skin?big grin pentru mine Zineryt nu a functionat si eu am acnee juvenila(daca asta ajuta cu cevabig grin) Va pup pe toti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adri16 a răspuns:

Incearca tratamentele naturale sunt mult mai eficiente, ai putea incerca
Curatareacu tarate de grau. Bunicile cunosteau prea bine proprietatile calmante si cicatrizante ale taratelor de grau, atat de importante pentru tenul gras si cu impuritati. Se incalzesc 2 linguri de apa, se adauga 1 lingura de tarate de grau, amestecand. Se curata imediat fata cu aceasta pasta, apoi se clateste.

Lotiune de fata cu menta. Menta stimuleaza circulatia sangvina, micsoreaza si curata porii dilatati. Se dau in clocot 1/4 l de apa in care se adauga 30 g flori si frunze de menta. Se lasa sa fiarba la foc mic 15 minute. Decoctul se raceste si se strecoara printr-un filtru fin. Se toarna impreuna cu 50 ml apa de hamamelis intr-o sticla inchisa la culoare, se agita bine si se pastreaza la rece.

Masca din portocale pentru ten gras. Masca din portocale stimuleaza circulatia si normalizeaza secretia de sebum. Nu se va folosi decat suc de portocala proaspat presat. Se stoarce o jumatate de portocala si se adauga circa 8 linguri de faina. Se amesteca pana se obtine o pasta care poate fi intinsa. Se aplica pasta cu o pensula pe pielea curatata si se lasa 20 de minute sa actioneze. Se spala cu multa apa calda.

Masca din drojdie si smantana. In orice bucatarie se gasesc ingredientele pentru aceasta masca purificatoare. Drojdia degreseaza pielea, samantana si mierea o hranesc. Se maruntesc 20 g drojdie de bere si se amesteca cu 20 ml smantana pentru frisca, pana ce devine cremoasa, apoi se adauga si 10 g miere. Se aplica pe fata, gatul si decolteul umezit si se lasa 20 de minute sa actioneze. Se clateste cu apa calda din abundenta.

Baie de aburi pentru fata. Caldura umeda a unei bai de aburi dilata porii, usureaza eliminarea sebului si curata pielea. Se pun 5 l de apa la fiert si se oparesc 2-3 maini de frunze de menta sau salvie. Se tine capul deasupra oalei, acoperindu-l cu un prosop care sa nu permita iesirea aburului. Dupa 10-15 minute se tamponeaza transpiratia cu o panza moale si se stropeste fata cu apa rece.
sunt foarte bune si mastile faciale cu argila albastra.incearcale!
odata ce ai scapat de sebum acnea dispare. sper ca ti-am fost de ajutor

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fără urină, da?
Un tonic antiseptic și aplică pe fiecare coșuleț tinctură de propolis.
Ești la pubertate, trebuie să ai un pic de răbdare.
Pa, pa.

| PopescuAdina a răspuns:

Buna Daria,
Acneea ta are mai mult ca sigur la baza varsa si anume o mica deraglare hormonala. Va trece odata cu perioada pubertatii. Daca nu vrei sa astepti sa treaca de la sine, poti folosi Rcutanee, este unul dintre cele mai puternice medicamente pentru acnee, insa trebuie prescris de un dermatolog.

Vezi mai multe detalii despre acnee aici : http://medicul.net/frumusete/acneea/

PS. Nu incerca leacuri babesti, ar fi culmea sa te dai cu urina pe fata.

| adri16 a răspuns:

Incearca tratamentele naturale sunt mult mai eficiente, ai putea incerca
Curatareacu tarate de grau. Bunicile cunosteau prea bine proprietatile calmante si cicatrizante ale taratelor de grau, atat de importante pentru tenul gras si cu impuritati. Se incalzesc 2 linguri de apa, se adauga 1 lingura de tarate de grau, amestecand. Se curata imediat fata cu aceasta pasta, apoi se clateste.

Lotiune de fata cu menta. Menta stimuleaza circulatia sangvina, micsoreaza si curata porii dilatati. Se dau in clocot 1/4 l de apa in care se adauga 30 g flori si frunze de menta. Se lasa sa fiarba la foc mic 15 minute. Decoctul se raceste si se strecoara printr-un filtru fin. Se toarna impreuna cu 50 ml apa de hamamelis intr-o sticla inchisa la culoare, se agita bine si se pastreaza la rece.

Masca din portocale pentru ten gras. Masca din portocale stimuleaza circulatia si normalizeaza secretia de sebum. Nu se va folosi decat suc de portocala proaspat presat. Se stoarce o jumatate de portocala si se adauga circa 8 linguri de faina. Se amesteca pana se obtine o pasta care poate fi intinsa. Se aplica pasta cu o pensula pe pielea curatata si se lasa 20 de minute sa actioneze. Se spala cu multa apa calda.

Masca din drojdie si smantana. In orice bucatarie se gasesc ingredientele pentru aceasta masca purificatoare. Drojdia degreseaza pielea, samantana si mierea o hranesc. Se maruntesc 20 g drojdie de bere si se amesteca cu 20 ml smantana pentru frisca, pana ce devine cremoasa, apoi se adauga si 10 g miere. Se aplica pe fata, gatul si decolteul umezit si se lasa 20 de minute sa actioneze. Se clateste cu apa calda din abundenta.

Baie de aburi pentru fata. Caldura umeda a unei bai de aburi dilata porii, usureaza eliminarea sebului si curata pielea. Se pun 5 l de apa la fiert si se oparesc 2-3 maini de frunze de menta sau salvie. Se tine capul deasupra oalei, acoperindu-l cu un prosop care sa nu permita iesirea aburului. Dupa 10-15 minute se tamponeaza transpiratia cu o panza moale si se stropeste fata cu apa rece.
sunt foarte bune si mastile faciale cu argila albastra.incearcale!
o data ce ai scapat de sebum acnea dispare. Sper ca ti-am fost de ajutor

| Vali87 a răspuns:

Pentru sebum incearca Keracnyl sau Sebium AKN. Sunt bune si pentru cosuri. Important e sa ai rabdare. Eu de exemplu folosesc keracnyl si dupa mai bine de o luna si jumatate de folosire mi s-a redus excesul de sebum de pe obraji si acum ma confrunt cu exces de sebum pe frunte si nas desi ma dau cu keracnyl de mai bine de 2 luni. Incearca sa iti iei o crema matifianta de la La Roche Effaclair M se numeste si da-te de doua ori de zi, dimineata si pe la pranz 2, 3 cand crezi tu de cuvinta dar mai intai sa te stergi pe fata cu niste servetele umede dar sa le storci ca au multa apa si nu e bine sau varianta mai scumpa cumpara-ti niste servetele matifiante de la farmacii dar sunt destul de scumpe. Si seara da-te cu Sebium AKN sau Keracnyl. Urmeaza trat asta 3 4 luni si ai sa vezi ca ai rezultate. Asta iti recomand daca nu vrei sa te duci la dermatolog. Iar pentru semne sunt mai multe creme Boreade 12. glyco A, skinoren si retin a si isotrexin dar ult doua sunt foarte agresive asa ca ai grija. Si in nici un caz sa nu te dai dimineata ca te ARZI. Bafta!

| MuresanVlad a răspuns:

Eu folosesc uite asa: este un produs pentru fata si ten, este o solutie cutanata, cu eritromicina/ acetat de zinc dihidrat 40mg/12mg/ml, se numeste Zineryt, si de obicei se gaseste la orice farmacie. Este impachetat intr-o cutie galbena, de la firma Astellas. Mai usor ar fi sa mergi la medicul de familie care iti poate da o prescriptie medicala si poti face rost gratuit de acesta. Am vazut numai acum ca ai scris mai sus, dar eu sunt baiat si uite ca in aproximativ 2-3 saptamani mi-a actionat destul de bine, chiar daca mai am inca acneea. Apoi, mai utilizez. de la la Farmec, o crema ultra-activa, cred ca este de la Gerovital Plant( un gp mic intr-un triunghi verde). Se gaseste intr-o cutie mica si alba, un tub de 15 ml, Cu inscriptia roz pe el "Stop Acnee"(pe tub). De asemenea, mai folosesc si un gel spumant de fata, tot de la Farmec, linia Gerovital plant, si este un flacon verde. Sper ca acestea sa te ajuta in-un fel!

| Eu0909 a răspuns:

Pai mergi la dermatolog, si daca e asa grav poate iti da Roacutan (izotretinoid), e bun dar nu prea se da, numai daca e mai avansata acneea, dar e bun, se duce sigur. si aia cu urina...mai bine lasa.