| fliropf a întrebat:

Buna tuturor! Am băut apă rece, câteva zile la rând, iar acum mă doare foarte tare gâtul și am o durere continuă, suportabilă, in zona timpanului. Vreau să întreb, dacă beau ceai cald cu miere, fac gargara o dată pe zi cu apă și sare, iau Septogal, se poate să ies în oraș fără să se agraveze? (Urmează ziua mea și vreau să ies cu niste prieteni), sau, ar fi mai indicat să stau acasă până trece? Menționez că am liceu și nu pot lipsi, căci am lipsit foarte mult, și nu doresc probleme. Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci esti foarte bine, daca nu-i covid, fiind o inflamatie usoara a amigdalelor.
Pentru atata lucru nu ai nevoie de scutire medicala, ca poti merge la scoala fara probleme. Evita sa tipi, sa strigi sau sa alergi, ca vindecarea sa fie rapida.
Antibioticul va ajuta, ceaiul si mancarea CALDUTA (nu fierbinte, nu rece) vor ajuta si ele, ca sa nu iti raneasca gatul.
Evita tot ce este tare sau uscat, ca sa nu-ti raneasca gatul.
Sanatate maxima!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa stai inchis in casa, pana trece virusul si infectia din gat. Posibil sa fie covid... testeaza-te!

| fliropf explică (pentru Violleta2022):

M-am test de 2 ori. O dată acasă, o dată la spital. Ambele teste sunt negative. Am mers la medicul de familie și mi-a dat un antibiotic, și, deși i-am cerut adeverință medicală pentru motivarea absențelor, a zis că nu dă, că în astea 2 zile o să-mi revin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru fliropf):

Atunci esti foarte bine, daca nu-i covid, fiind o inflamatie usoara a amigdalelor.
Pentru atata lucru nu ai nevoie de scutire medicala, ca poti merge la scoala fara probleme. Evita sa tipi, sa strigi sau sa alergi, ca vindecarea sa fie rapida.
Antibioticul va ajuta, ceaiul si mancarea CALDUTA (nu fierbinte, nu rece) vor ajuta si ele, ca sa nu iti raneasca gatul.
Evita tot ce este tare sau uscat, ca sa nu-ti raneasca gatul.
Sanatate maxima!

| sierra1 a răspuns:

Ceaiul și ce mai spuneai tu, in mod sigur n-o să-ți facă rău. Ia-le!

Baftă

| zilog a răspuns:

Albastru de metilen
in gât
frecție cu carmol pentru adulți
3 plicuri fervex pe zi

| Iote a răspuns:

Mai bine stai in casa si mergi NUMAI la scoala.
Un test covid ai facut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o amigdalita pultacee... este cam ceea ce patesti dupa ce faci exces de alimente reci, fie ca vb de bere, inghetata, etc.
Faptul ca te doare urechea nu e de speriat. La unele femei, trompa lui Eustachio (care face comunicarea intre faringe si urechea medie) are o conformatie mai scurta, ceea ce o face mai susceptibila la infectiile din sfera orl (gat in special, astfel ca inflamatia se propaga mai usor, "prinde" si urechea ca sa zicem popular).
Iei antibioticul prescris, paracetamol la nevoie, apa (care sa nu mai fie rece laughing ceaiuri preferabil) si dupa 2 zile de somn o sa fii ca noua.

| fliropf explică:

De asemenea, am uitat sa menționez că mă simt slăbită și tușesc puțin.