Bună tuturor, am otită la urechea dreaptă. Știe cineva ce îmi face dacă mă duc la spital? Am luat foarte multe pastile și picături, am fost la ORL și durerea e din ce în ce mai tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mergi la doctor, nu trebuie sa mergi la spital, oricum nu iti face mare lucru.
Otita inseamna infectie, care apoi imflameaza zona unde se afla acea infectie.
In general aceasta infectie este provocata de ceva bacterii. Poti avea otita externa sau medie. Externa, adica in canalul urechii, cel care pleaca de la pavilion si merge pana la timpan, iar medie, in urechea medie, adica dincolo de timpan.

Dar asta vede un doctor, chiar si cei de familie ar trebui sa se priceapa, ar trebui, de cele mai multe ori in RO doctori de fam habar nu au mai de nimic.
Asa ca mergi la un specialist de asta de urechi, ala se uita cu aparatul ala si vede ce se intampla, apoi iti prescrie un antibiotic, iei acel antibiotic, iar daca nu trece, mergi din nou la control.
La urechi nu te opereza nimeni, cine spune bate cimpii, cel putin operatie pentru asa ceva, ce anume sa opereze laughing

Operatii la urechi se fac daca ai timpanul spart, rupt, ti-l poate repara sau inlocui, ori sa iti faca operatie pentru un implant de ureche interna (cohlea), dar acolo deja vorbim de chestii care in RO par SF laughing dar si altundeva is doar asa sa spui ca mai auzi ceva.

Asa ca nu-ti face nimic, pentru ca nu au ce, urechile is organele cele mai putin studiate si la care se pot interveni cel mai putin, adica nu prea se face mare lucru.

Ai luat medicamente si picaturi foarte multe adica? Cine tia prescris acele medicamente sau picaturi si de ce anume? Trebuie sa ai un diagnostic, dar nu doar otita, otita externa, medie, bacterie, ciuperca.
Infectiile astea la urechi mai pot apare uneori, mai rar cei drept si datorita unor ciuperci, asa cum este candida, caz in care trec destul de greu, este nevoie de timp ceva mai lung comparativ cu infectiile datorate unor bacterii.

Deci daca ai fost la ORL ce spui, ti sau dat antibiotice, au trecut X zile, ai terminat acele antibiotice si nu sa ameliorat, atunci trebuie sa mergi din nou, dar cauta un ORL-ist de asta care stie ceva, ar trebui sa ti se ia fluid de acolo din zona infectata si trimis la laborator sa stii exact cu ce ai dea face, cu ce bacterie sau ciuperca, apoi ti se va da un medicament adecvat.

Daca este otita medie, cea mai complicata chestie sa-i zicem asa, ar fi sa iti extraga ceva lichid de acolo, dar este o procedura simpla si asta, bine la fel nu te du la doctori pompieri laughing

Mai mult de atita nu are ce sa iti faca. Daca infectia nu trece, asta ar pasul ce trebuie facut, sa afle cu ce au dea face, lucru asta asa se face, trebuie ceva fluid dus la laborator.

Daca deja stiu, atunci mergi sa iti dea alt medicament, ce ai luat tu nu au facut nimic, o fost pistol cu apa laughing

Referitor la extras fluid, aia se face cu o siringa f f subtire care trece prin timpan si asa se extrage fluid de la locul infectat.
Dupa, acea gaurica minuscula din timpan care a facut-o acea siringa, se repara singura.

Dar nu cred ca o sa ajungi tu la astea, dar zic toate posibilele operatiuni ce ti se poate face.
Chestia asta ar trebuie sa fie ceva simplu, ce am spus mai sus.

Daca ai otita externa, atunci trebuia deja sa fii vindecat, acolo orice pompier doctor ar trebuie sa rezolve laughing

Cind ai o infectie, ti se prescrie ceva antibiotice, dupa ce iei vreo 5 zile, deja ar trebui sa simti ceva ameliorari. Daca nu simti ameliorarea dupa vreo 5 zile, atunci trebuie sa suni doctorul, sa mergi la el inapoi si sa vorbesti cu el.

In majoritatea cazurilor de infectie, se prescriu antibiotice pe baza ca de regula acea infectie este provocata de o bacterie comuna.Dar sunt si cazuri cand poate fi o alta specie de bacterie care ataca mai rar.

Asa ca daca nu trece cu antibioticul prescris, inseamna ca bacteria sau ciuperca este alta decat cea care ataca in general, asa ca trebuie luata proba, trimisa cum am spus mai sus la lab si aia vor spune exact ce este acolo.

Nu te agita, cand vine vorba de urechi nu umbla nimeni prin urechile tale, ca nu prea se poate, asa ca stai linistit, ori mergi la spital si oriunde fara teama.

| gabicoo a răspuns:

În primul rând te internează, apoi îți fac analize și investigații medicale minuțioase, iar dacă este cazul te operează - cu acordul tău.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ai încercat cu Ciprofloxacin picături?