| Arriii a întrebat:

Buna tuturor!
Am si eu o mica, mare problema. am 15 ani, 1.54 inaltime si 56 de kg.
Imi puteti spune si mie cam care ar fi greutatea corespunzatoare varstei si inaltimii mele?
Incerc sa tin o cura, am inceput de astazi, dar am cam trisat. Prost este ca asta s-a intamplat seara, cand este cel mai rau. Dupa ce toata ziua mancasem doar un iaurt, un ou fiert si niste struguri verzi, seara m-am rasfatat cu aripioare de pui la cuptor... acum regret. Imi doresc mult sa slabesc. si as vrea sa va rog sa-mi dati si mie niste diete ( practice, nu foarte costisitoare sau greu de tinut ). Si va rog tineti cont si de faptul' ca sunt la scoala. Intru la 2 si termin la 8 in fiecare zi.
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

LoStEyEs tu stii rau. Si nici nu ai scris bine, ca la mine rezultatul calculului tau (1.5 - 10) este -8.5.
Sa stii ca lucrurile au evoluat, nu se mai bazeaza pe calcule empirice, acum se foloseste indicele de masa corporala (BMI), dar si acesta are lipsurile lui. O persoana atletica poate dupa BMI sa fie "supraponderala", dar in realitate asta se datoreaza masei musculare si osoase bine dezvoltate. O persoana astenica poate sa para "normala" sau chiar "subponderala" dupa BMI, dar sa aiba depozite de grasime care sa-i afecteze sanatatea sau chiar sa-i puna in pericol viata, pentru ca duce o viata sedentara si are o dieta haotica si daunatoare.
Acuma, pentru a afla starea ta de sanatate, se folosesc BMI, procentul de grasime din corp, alte masuratori (raport intre inaltime si grosimea in talie, raportul intre grosimea tesutului adipos din anumite zone, etc), analize diverse (ecografii, analiza sange, etc).
Arriii nu-ti fa mari probleme cu greutatea, insa fa-ti probleme cu dieta si cu lipsa de activitate (fizica). Nu manca pe saturate, insa nici sa nu te infometezi. Consuma mai multe legume si fructe preferabil in stare cruda, nu consuma prajeli, semipreparate, alimente fara valoare nutritiva cum ar fi cele rafinate si suprarafinate (zahar, faina alba, ulei rafinat) care au numai calorii.
Incearca sa le inlocuiesti cu produsele naturale: zahar brun sau miere, faina integrala sau graham, ulei stors la rece nerafinat.
Nu folosi condimente artificiale gen Vegeta, Knorr si altele.
Nu bea sucuri din comert, bea suc facut la storcator, compot sau ceai facut in casa. Un pahar de Coca-Cola (sau orice alt suc din comert) contine pana la 6 linguri de zahar, sau indulcitori artificiali chiar mai daunatori decat zaharul - aspartamul sursa de fenil-analina care cauzeaza cancer - pe cand ca sa indulcesti o cana de compot sau ceai iti ajunge o lingurita sau doua de zahar.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

1 la mana tu trebuie sa vezi ce zice un nutritionist nu niste necunoscuti de pe net care multi dintre ei sunt dobitoci si iti vor recomanda o dieta.
2 la varsta ta nu e normal sa tii diete deoarece corpul tau nu a ajuns la maturitate si vei fluctua in greutate / inaltime ceva timp de acum in colo.
3 nici sa bagi in tine: kfc, mc sau mai stiu e ce porcarii intr-un mod exagerat deoarece nu este sanatos.
4 Incearca sa te hranesti echilibrat si fructe si legume si carne un om sanatos trebuie sa consume din toate cate putin.

| ZvT a răspuns:

Sa iti spun cum am slabit eu 7 KG intr-o luna jumatate. Mancam cat cerea organismul si alergam 4 km pe seara.

| LoStEyEs a răspuns:

Eu stiam asa: de ex inaltime 1.50 - 10 = 40 kilograme. pe scurt, greutatea ta ideala ar fi 44 kg. Uite aici ce trebuie sa faci:
incepe prin a merge pe jos la scoala ( daca esti aproape, gen maxim 30 min, eu am noroc ca a mea este la 15 min, dar trebuie sa urc un deal), bea multa apa, limonada sau ceai dar nu suc, seara inainte de a face un dus poti sa alergi un sfert de ora, poti incepe prin a manca mai putine grasimi si mai multe fructe iar, daca ai timp liber intre ore si sunt niste cluburi scolare gen atletism, iti zic cu toata incredera sa te duci [ eu am slabit 3kg doar la atletism, mancand si dulciuri ]. eu mai fac si alpinism si ma gandesc sa ma inscriu si la handbal, ca in vara asta m-am ingrasat 5 kilograme! si pana acum am slabit 2 kg cu sport si dieta.
BAFTA la slabit!

| LoStEyEs a răspuns:

Zenith daca nu ma intelegi nu comenta straight face ma refeream de ex: daca cineva ar avea 1.50 freutatea ideala ar fi 40 kg. daca cineva ar avea 1.30 greutatea ideala ar fi 20 kg. daca cineva ar avea 1.80 greutatea ideala ar fi 70 kg. ai inteles? eu ziceam in general. crede-ma eu am wii si imi zice ca ar trebui sa am 42 kg, si am 1.52!
si in plus metoda asta o stia si mama, si bunica.

| JajaAliensHere a răspuns:

Buna! happy Din cate stiu, daca ai 1, 54 atunci trebuie sa ai maxim 54 de kg. Dar in fine si eu am cam aceeasi problema si am inceput sa tin o cura destul de usoara.
Dimineata mananc cereale cu lapte, dupa amiaza orez cu ciuperci, iar seara nectarine/piersici sau beau un activia. ^^ Succes!

| anonima13 a răspuns:

Pai ar trebui sa ai intre 39-44kgtongue

| HappY_5445 a răspuns:

Buna! Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 47.4 si 59.3 kg asa ca nu ai kilograme in plus dar totusi daca vrei sa slabesti un pic ti-as sfatui lucruri destul de banale dar sanatoase! Fa sport(abdemene,alearga,mergi cu bicicleta sau role)si nu minca des fas food! Carnea la cuptor cred ca nu strica, important este sa nu fie cu grasimi multe! Cam atit, sper ca ti-am fost de folos! PUP :*