| Xjcjxjck a întrebat:

Bună tuturor, am și eu o problema și as vrea sa o împărtășesc cu voi, am dureri de sâni, dureri de ovare pana în spate, dar nu-mi vine menstruatia, trebuia sa-mi vina acum 3 zile, nu am avut acturi sexuale, dar fix în ziua în care trebuia sa-mi vina am fost expusa la un stres mare, și n am mâncat în acea zi.
De ieri fac scaunul moale, și stau în dureri, dar nu îmi vine mensturatia.
Pss: nu îmi vine regulat, și am 17 ani.
Ce ar putea fi? credeți ca imi va veni menstruația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Socratesjr24 a răspuns:

Salut! Se pare că ai avut mai mulți factori care pot afecta întârzierea menstruației. Simptomele pe care le-ai descris pot apărea foarte probabil din cauza situațiilor stresante intense prin care ai trecut recent. Stresul poate duce la dereglări hormonale care afectează ciclul menstrual, mai ales dacă ai avut și schimbări în alimentație, cum ar fi lipsa unei mese importante.

Simptome precum dureri ovariene, dureri care iradiază în spate și scaune moi pot rezulta din contracțiile uterine, care de obicei se intensifică înainte de menstruație. Anxietatea și stresul pot sensibiliza sistemul digestiv și pot provoca, de asemenea, scaune moi.

De asemenea, la vârsta de 17 ani, ciclul menstrual poate fi uneori neregulat, deoarece echilibrul hormonal tinde să se stabilizeze înainte de maturitate.

Este foarte necesar în această iarnă:

Relaxarea și odihna suficientă ajută, de asemenea, la echilibrarea hormonilor. Consumă porții adecvate de alimente bogate în fibre și evită mâncărurile grele și condimentate care ar putea irita sistemul gastrointestinal. Poți încerca o compresă caldă pe care să o aplici pe abdomen pentru a ameliora durerile. Dacă aceste dureri persistă sau simptomele se agravează, ar fi bine să consulți un medic generalist sau un ginecolog.

| ioana748 a răspuns:

Da, iti va veni.
Sunt simptome premenstruale.