| alma a întrebat:

Buna tuturor, care credeti ca este postura cea mai indicata din punct de vedere medical pentru a dormi fara sa va treziti obositi :pe burta, pe o parte sau cu fata in sus, de ce? Ozi buna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Pai ce sa zic nu este o pozitie obligatorie, stai cum te simti tu mai bine si mai odihnitor sa poti adormi repede, dar e bine sa stai cat mai drept cu coloana sa ai o perna anatomica (cum am eu de ex.)care sa-ti sustina gatul si coloana dreapta in orice pozitie ai fi, e odihnitoare pozitia pe o parte cu un picior indoit, dar pe burta nu e prea indicat pentru femei pentru sani, nu e indicat sa fie tasati dormind pe burta isi pierd din tinuta si fermitate cam astea ar fi din mare o idee pentru somn.

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pe cat mai tare, pentru a mentine coloana ok, si o pernuta mica, adecvata capului! Pozitia care ti-e confortabila, ca oricum te mai sucesti in somn!

| remus a răspuns:

Secretul privind somnul este bine pastrat, ca sa fii odihnit dupa... trebuie stii sa dormi, nu toata lumea stie aceasta indeletnicire.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

La mine functioneaza deviza: cand dorm, dorm; cand ma scol, motzai laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Somnul trebuie să fie odihnitor, într-un pat confortabil și păstrarea cât mai dreaptă a coloanei vertebrale-cervicale pentru a nu crește presiunea și implicit apare durerea care nu se simte în timpul somnului dar la trezire primim aceste disconforturi.
Poziția în timpul somnului diferă de la individ la individ: pe spate (decubit dorsal), pe o parte (decubit dorsal stâng/drept), pe burtă (decubit ventral), nu este o regulă anume care trebuie respectată.
Inima pompează sângele în organism, plămânii fac schimbul de gaze, rinichi filtrează; deci dacă suntem sănătoși medical organismul nu suferă din cauza poziție în timpul somnului.
Poți bea seara o cană de ceai de tei sau un pahar de lapte dulce și vei dormi liniștită.
Sănătate.
Pa, pa.