| LaraClarice a întrebat:

In cazul afecțiunii zona zoster, ai voie sa faci baie?
Va rog, răspundeti numai cei care ați trecut prin situația asta, sau știți din surse sigure.
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Da ai voie sa faci baie, doar sa nu folosesti buretele de baie (chiar este indicat sa speli zona pentru a indeparta unguentul si a da un nou strat).Eu dupa baie tamponam zona cu ceai de galbenele, lasam sa se usuce (nu stergeam zona nici dupa baie) dupa dadeam cu unguent.Multa sanatate iti doresc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ai voie sa faci baie, ca daca nu faci, ajungi sa faci si scabie peste zona zoster.

| Marius22222222222 a răspuns:

Albastru de metil si stat cu acelasi tricou.asa mi-a trecut mie.plus pastile no spa
.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Eu am avut o prietena care a avut zona zoster. In principiu ai voie, dar sa uscì bine ranile si sa folosesti unguente dupa. Plus, sa iei acel trattament recomandat pentru aceasta afectiune happy