| chestiebah a întrebat:

In timpul menstruatiei am niste dureri ingrozitoare de burta, nu pot sa va explic, nu pot nici sa dorm, ma invart dupa o parte pe alta, si pe deaspura nu am nici pofta de mancare, si vomit, si apoi ma ia cu tremurat, si am si o stare nasoala, stiti cumva ce as putea sa fac pentru ca nu mai rezist! Am 17 ani. Su stiti cumva daca asta e de la vreo infectie, viata sexuala mi-am inceput-o acum 4 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acestea NU se datorează unei infecţii, ci sunt "Sindromul premenstrual" ( SPM ).
În acel mod "reacţionează" organismul tău în perioada pre/menstruală...

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

TREBUIE să mergi şi la un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca ti.ai inceput viata sexuala e foarte bine sa mergi la medic,nu e ceva anormal sa ai asa stari, si eu aveam cam la fel, nu atat de rele dar foarte mare durere, poti bea o pastila pentru dureri si sa stai cat mai linisita fara sa te enervezi pentru ca si asta afecteaza, sunt foarte sensibile in acea perioada, ne trebuie cat mai mult spatiu si liniste, ati spun ce am facut eu acum cateva luni, poate ti se pare o mare prostie sau tampenie dar tot asa aveam o durere foarte mare cand eram la mentruatie la ovarul stang, cand ma lasa cand ma lua, nu aveam nici o pastila pentru ca nu sunt deloc adepta lor, am facut autosugestie, stateam asa in pat si mi-am repetat in minte pana m-a luat somnul urmatoarea afirmatie: nu ma doare nimic, tot repetand, a inceput sa ma lase pana m-a luat somnul iar cand m-am trezit nici urma de durere, poti incerca si tu chiar daca pare prostesc in cazul meu a functionat happy data viitoare daca ma mai doare tot asa fac big grin

| LegalL a răspuns:

Mergi la medic el te poate ajuta cel mai bine FUNDA?

| erika2004 a răspuns:

Buna.simptomele de ciclu difera de la femeie la femeie si cateodata si de la luna la luna, apoi depinde de starea ta spirit, dar aceste dureri pot fi si din cauza unei infectii, cel mai indicat e sa mergi la un consult ginecologic fara nici o frica