| GEORGIANA3489 a întrebat:

Buna tuturor.Luna aceasta am inceput anticonceptionalele pe 3 mi-a venit prina zi luna viitoare trebuie sa merg la mare pe 10 si menstruatia o sa vina tot pe 3 sau intarzaie sau vine mai devreme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Mai bine ia pastilele cum le iei de obicei, ar trebui să îți vină tot în jurul dații de 3, nu neapărat fix pe 3, dar până pe 10 când pleci la mare sigur se termină sângerarea.

Răspuns utilizator avertizat
| Madaxo97 a răspuns (pentru anonimaaa1206):

Da dar în medie durează cam 4-5 zile, tot ce e peste 7 zile nu e normal și trebuie vizită la medic, ma îndoiesc că pe domnișoara o ține sângerarea 12 zile happy

Răspuns utilizator avertizat
| GEORGIANA3489 explică (pentru Madaxo97):

Ma tine normal 6 zile si am observat ca mai am scurgeri o zi doua dupa

| Madaxo97 a răspuns (pentru GEORGIANA3489):

Dacă îți vine pe 3 sau un pic mai devreme se va termina până pe 10 oricum. Să sperăm că vine atunci. Oricum mi se pare ca ai voie să intri în apă chiar dacă ești la menstruație, dacă folosești tampon intern, OB, sau cupă menstruala https://www.unica.ro/sanatate/menstruatie-la-mare-282461

| StudentLaMedicina a răspuns:

Acum cu anticoncepționalele menstruația vine când iei tu pauză de la ele. Dacă iei pauză cu o zi mai târziu o să vină cu o zi mai târziu.

Multe femei iau anticoncepționalele fără pauză şi astfel nu au niciodată menstruație.

Menstruația pe care o ai în timpul anticoncepționalelor nu mai este menstruația naturală care vine ca urmare a fluctuației hormonale, ci o sângerare care se întâmplă când nu mai iei pastilele pentru o vreme (de obicei 5 zile).

Practic poți tu să îți întârzii artificial menstruația luând pastilele în continuare sau sărind peste pastilele placebo din cutie.

| DontActLikeMe a răspuns:

O sa vină tot pe 3

Răspuns utilizator avertizat
| iHATEIDIOTS a răspuns:

Cand o sa te opresti sa mergi cu ata in fund pe plaja nu o sa mai ai nevoie de anticonceptionale.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Sterilizarea poate fi o optiune

| GEORGIANA3489 explică:

Bine ca nu stii tu eu daca iau anticonceptionale nu iau de drag ca stau cu curu in sus iau de niste probleme cu ovare
Daca nu sti nu vorbi

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru GEORGIANA3489):

Nu e vina mea ca nu stii sa vorbesti detaliat. Explica si nu te mai astepti la comentarii de genu.Stii prea bine ce proaste avem in tara.