| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, lunile trecute am venit aici cu o întrebare legată de menstruație, problema care nu s-a rezolvat nici după vizita la medic iar eu nu ma simt deloc bine așa. Acum 2 luni menstruația mea s-a schimbat total, avea o culoare închisă si foarte putina. Am mers la un medic care mi-a spus ca e normal si sa iau vitamine. A venit si următoarea luna problema persista. După sărbătorile de Paste am fost la un alt medic care mi-a spus ca e vina stresului si sa iau in continuare vitamine, ținând cont ca mai bine de 3 luni luam deja magneziu. Pe 11 mai mi-a venit menstruație, perfect normal in prima zi, durerile au fost mai suportabile însă a doua zi menstruația s-a oprit si nimic după. O sa iau in calcul vizita la încă un medic care sper sa ma lămurească cu problema. Pana atunci vreau sa știu dacă ați mai trecut prin asta si dacă nu cumva e ceva in neregula.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Și stresul poate fi în factor, de aceia e bine sa nu îți mai bați capul asa mult cu asta. Poate o data ce nu te stresezi mereu când vine, dacă vine și cum vine, va fi mai ok.

Eu una am avut dereglări menstruale și mi sa descoperit ovare polichistice.La o prietena, i-au găsit un chist pe care ulterior la și operat.Asa ca încearcă sa faci o ecografie transvaginala la un medic bun plus analize de sânge.

| Maria39popescu a răspuns (pentru Freya1):

Stresul nu a fost din cauza menstruației, ci mai mult din cauza facultății și a altor factori. Cu siguranța o sa merg la un medic pentru mai multe investigații

| Sophieka a răspuns:

Esti sub un stres mare?

Iti recomand canalul Youtube al acestei doamne doctor si daca iti inspira incredere si rezonezi cu ea, o poti contacta, chiar daca nu esti din localitate ca sa vezi si parerea ei.
https://www.youtube.com/@YoniWellness/videos

Poate ai nevoie si de o meditatie...De o reconectare la tine...Iti recomand cu sufletul aceasta meditatie deosebita. Pui telefonul pe silentios, casti in urechi daca ai, te intinzi in liniste seara sau chiar si ziua doar sa ai liniste si asculti. E in regula si daca adormi pe ea:
https://www.youtube.com/watch?v=FDN2EBpMH2s&t=1205s
De asemenea, eu consider ca si aceste meditatii pentru curatari si echilibrari chakre sunt puternice, pe mine una m-au ajutat mult :
1) https://www.youtube.com/watch?v=XLtx49s0Euw

2) https://www.youtube.com/watch?v=ZyyOoAam86k

| Smmo a răspuns:

Ti-ai facut in ultimele luni o ecografie abdominala sau RMN ca sa vezi daca esti ok? Nu te multumi doar cu un control de rutina fara analize imagistice.

| Maria39popescu a răspuns (pentru Smmo):

Pana acum nu am făcut pentru ca nici probleme nu au apărut, însă urmează sa fac