| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.
Mi-a intarziat menstruatia 4 zile, mie nu mi-a intarziat niciodata. Am avut mereu o menstruatie regulata. Mi-am facut un test si a iesit pozitiv. Oare sa ma bazez pe el sau sa merg si la doctor? Si daca va confirma si medicul, ce sa fac? Nu sunt casatorita, abia ce am terminat studiile, venitul meu personal nu e grozav inca, etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| lilianaadelina a răspuns:

Ai putea astepta pana maine dimineata sa faci un alt test de la alta firma, si daca iese tot pozitiv, Felicitari, sau poti merge la medic pentru o a 3 confirmare

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Prezervativele se vand doar cu reteta, sau perioada fertila o ignori cu maiestrie?

| CicianIoanaDiana a răspuns:

Eu în locul dumneavoastră/tău, aș avea încredere în acest test. Fiecare face ce vrea, nu vreau să vă/îți impun să credeți/crezi în el sau să nu

| RoCkKiD a răspuns:

Fals negativ mai da dar falsul pozitiv are o rata foarte foarte mica deci probabil esti insarcinata. Mergi si la medic sa iti zica exact care e situatia si puteti decide impreuna cum vrei sa continuati. Din fericire avortul inca e legal in Romania deci nu e bai.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te poti marita cu taticul copilului sau faci avort medicamentos la ginecolog.

| AliGab a răspuns:

Nu mai este cazul sa iti pui intrebari ce sa faci...acolo, in pantec, ai un suflet: copilul tau, al vostru. Te bucuri de el si mergi mai departe oricat de greu iti va fi. Il cresti si va bucurati impreuna de viata. Daca este si tatal lui de acord sa se alature voua, cu atat mai bine si mai frumos, daca nu, sa nu iti ucizi pruncul doar pentru ca tatal nu va sustine. Spor in toate cele bune.

| ziftode a răspuns:

Tocmai ti-ai raspuns la intrebare
este indeajuns ca "niste sperma" sa ajunga pe marginea vaginului, sperma are un "design" special ca sa inoate in sus, si poate sa ramana viabila si o saptamana in interiorul vaginului

ce poti sa faci, e decizia ta, a ta si numai a ta, daca faci avort, daca il dai pentru adoptie, daca ii spui tatalui copilului, etc.
e o decizie foarte dificila si ar trebui sa te documentezi inainte de a lua-o de exemplu pentru avort poti sa cauti pe google: "what is abortion means for me long term" si eventual sa adaugi "personal testimony" la oricare din decizii, poti sa cauti si in romana, dar nu cred ca o sa gasesti la fel de semnificativ, nu ca nu ar fi in realitatea reala, ci ca nu sunt postate pe web

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Asta ar insemna ca este doar o banala intarziere

| gabriielaaa a răspuns:

Un copil nu inseamna ca viata se termina si cred ca parnti tai te va ajuta de nu ai alte variate cresa o gradinita cad creste cei drept e greu singura dar mometele care le traiesti ca mamica prima oara e foarte frumos, eu sunt impotriva avortului nu are nici o vina copilu si de tot nu vrei dal spre adoptie sunt multi oameni ces doresc dar nu pot avea, tias mai spune cat de minunat este cand o sa-l simti unele lucruri dar trebuie sa le simti casa intelegi si uneori e grea sarcina dar cad iti vei vede copilu vei uita de ele.