| utilizator2 a întrebat:

Buna tuturor, problema mea este urmatoarea, in urma cu o luna mi-a venit peste mana coarba de la o fantana si m-am ales cu o fisura incompleta la nivelul capului falangei proximale (asa scrie pe buletinul radiologic). 2 saptamani am purtat bandaj elastic (recomandarea medicului de familie) iar dupa cele 2 saptamani, datorita durerilor, m-am dus sa fac radiografia unde mi s-a spus sa port tot bandaj elastic, fara sa mi se precizeze o perioada exacta cat sa-l port (eu l-am purtat 2 saptamani). Acum cateva zile l-am dat jos si am lasat mana libera, insa inca ma doare degetul mare si putin degetul aratator (si el a fost lovit de coarba dar nu a fost fisurat), tin sa precizez ca degetul mare inca e umflat. E normal sa mai fie umflat si sa ma doare destul de tare? De la clinica unde am facut radiografia am fost sfatuita sa nu mai fac alta raza deoarece nu e prea ok sa fac inca una la un interval atat de scurt.

PS: la fisura se poate pune ghips?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Katalinn a răspuns:

Din cate stiu.Depinde de doctor, si de organismul tau daca doctorul tia recomandat acea fasa elastica si nu ghips mai tine fasa acolo ...Insanatosire Grabnica! happy