| GEORGIANA3489 a întrebat:

Buna tuturor, revin cu aceeasi intrebare de acum cateva zile vreau sa imi raspunda femei sau oameni in domeniu despre anticonceptionalele Karissa.Am 17 ani nu am mai luat pana acum trebuie sa le iau pentru niste chisturi timp de 3 luni si mie teama sa nu patesc ceva de la ele sau asa nu am cu cine sa ma sfatui ca nimeni pe cine stiu nu au folosit asa ceva.Eu ma panichez si din orice si mai ales cu aceste pastile ca mi-e frica sa le iau ieri a fost prima zi de cand le am luat si astazi ma doare putin in piept o fi din cauza ca ma panichez sau.Va dor sa imi dati sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cred ca un medic ti a prescris acest tratament de ce nu il intrebi?

| Furnicuta000 a răspuns:

Acum nu o sa te mint sa iti spun ca nu pot exista efecte adverse. Pt ca exista, au un prospect foarte lung. Dar in cele mai multe cazuri nu se intampla nimic sa au apar niste schimbari minore deci nu ai de ce sa-ti faci griji. Sunt milioane de femei care le iau zilnic, ani intregi chiar

| Madaxo97 a răspuns:

Eu am luat karissa vreo 2 ani după ce am născut, nu am avut nicio problemă, mai sângeram între menstruatii din când în când pentru ca mai uitam să iau din pastile, dar tu dacă le iei corect așa cum ți-a recomandat medicul, nu ai ce să pățești, sunt niște pastile inofensive, nu mai fi speriată.

| sweetys a răspuns:

Nu mai fi ipohondra, te sabotezi singura. Daca sunt prescrise de medicul ginecolog, ți le-a prescris in cunoștință de cauză. Daca apar manifestari sau reactii, le poti intrerupe si anunta medicul. Dar nu trebuie sa exagerezi

| Mădăd26 a răspuns:

Prima întrebare ar fi anticonceptionalele ti-au fost prescrise de medicul ginecolog sau ai decis tu sa le iei pe acestea? Cat despre întrebarea ta fiecare corp si organism reactioneaza diferit. În cazul meu mi-au fost prescrise pentru aceeasi problema dar organismul reactiona negativ stari de voma, ameteala, dureri de cap. În cazul altor femei nu a avut nici-un efect advers. Ia pastile o zi, doua, trei vezi parcursul starii tale si abia atunci poti decide daca ti se potrivesc sau nu

| GEORGIANA3489 explică (pentru Mădăd26):

Da doctorul mi lea prescris.o sa incerc sa le iau trei zile sa vad

| Mădăd26 a răspuns (pentru GEORGIANA3489):

În acest caz vezi parcursul tau din punct de vedere al sănătatii si nu te mai stresa si panica de acum facandu-ti n idei

| StudentLaMedicina a răspuns:

De ce îți e teamă? Fumezi? Ai pe cineva în familie cu tromboză venoasă?