| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o membra TPU insa inrtrebarea asta as vrea sa o postez anonima.Deci,nu stiu nici eu cum sa incep, insa vrea niste raspunsuri serioase pentru ca problema mea e foarte grava. Am o prietena buna, care se drogheaza cam de 2 ani.La inceput fuma doar sau tragea pe nas, insa apoi a inceput sa bage in vena.Intr-o seara a fost la mine si am dormit impreuna. Ea avea seringa la ea si s-a drogat, apoi de curiozitate si prostie, nici eu nu stiu ce a fost in capul meu, am bagat si eu in vena dupa ce a bagat ea, cam la un minut dupa. Ma rog pe moment nu m-am gandit la consecinte sau ca e ceva grav. Asta s-a intamplat anul trecut in octombrie.Acum cateva zile am vorbit cu ea si mi-a spus ceva care m-a socat.Are sidastraight face. A facut niste analize de rutina si asa a aflat ca are.Am intrebat-o de unde si mi-a spus ca de la iubitul ei(nici ea nu stia pana sa faca analizele ca el are sida). Intrebarea mea e doi in unu: sunt sanse mari sa am si eu? Cum pot afla de cat timp are sida? E foarte important sa aflu pentru ca daca ea are recent, nu sunt sanse sa am si eu, dar daca are de mult atunci e foarte grava situatia. Va rog sa ma ajutati si sa nu ma criticati, credeti-ma ca regret destul asta.Sunt disperata, nici nu stiu cum vor reactiona ai mei cand vor afla, nu stiu cum voi reactiona eu! crying Va multumesc din suflet celor care vor raspunde. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca are deja SIDA, este infectata de minim 2 ani, Daca are doar infectie HIV, este infectata de minim 6 luni (altfel nu iesea la analize). Daca ati folosit aceeasi seringa, riscul tau depaseste 50% (de a fi infectata). Daca esti infectata, vei fia jutata de consilieri psihologici si de grupuri de suport pentru oameni HIV pozitiv, care te vor invata cum sa traiesti cu infectia si sa amani cat mai mult aparitia bolii. Fa-ti analize la minim 6 luni de la eveniment. Poate, totusi, ai noroc si ai scapat. Pana la uram e un risc pe care ti l-ai asumat cu buna-stiinta, nu poti spune ca nu te-ai gandit si la posibilitatea asta sau ca nu stiai ca e riscant sa folosesti aceeasi seringa cu alta persoana.

| fabiola a răspuns:

Analizele iti elucideaza toate gandurile si in plus cu cat le faci mai repede, cu atat mai bine!

| DiDi a răspuns:

După părerea mea, ar trebui să mergi imediat la un medic pentru un consult şi nişte analize, pentru că, după cum spui şi tu, situaţia este foarte gravă şi trebui să fii sigură. Doar întrebându-o pe prietena ta poţi să afli de când are această problemă, pentru că sunt sigură că doctorul i-a spus cu aproximaţie când a început să se dezvolte sida în corpul ei. Acum, poţi să gândeşti şi în alt mod, poţi de asemenea să o întrebi de cât timp este cu iubitul ei, şi răspunsul ar putea fi o pistă de ajutor, căci după câte ne-ai spus şi nouă, toată această treabă cu seringa s-a întâmplat anul trecut în octombrie, şi pe atunci, e posibil ca prietena ta să nu-l fi cunoscut încă pe băiatul de la care a luat această boală. Însă, repet, ca să fii sigură, du-te imediat la un doctor şi el îţi va da răspunsul corect, în cazuri din-acestea, să pui bază doar pe cuvântul unui doctor, specializat în domeniul respectiv.

| oz a răspuns:

Ce sa iti spun.Capul face capul trage.Acum vorbeste cu parintii tai si du-te sa iti faci analizele.Nu glumesti cu aceste chestii.Rusinea,frica le lasi acasa...viata ta este la mijloc.

| madia a răspuns:

Nu o sa-ti tin o predica, cred ca ti-ai dat si tu seama ca ai gresit foarte mult.
Sunt sanse forte mari sa ai HIV, virusul care cauzeaza SIDA.
Trebuie sa iti faci un test.
Citeste aici mai mult despre acest subiect.

http://sida_info.tripod.com/id5.html

Multa sanatate iti doresc.

| ioana181 a răspuns:

Stiu ca trebuie sa treaca 6 luni de la momentul infectarii pentru a face testul si pentru ca testul sa aiba un rezultat corect. Nu o sa te judec pentru ca nici eu nu sunt nimeni pentru a judeca pe cineva. In caz ca analizele vor arata ca ai sida (doamne fereste) cred ca cel mai important e sa nu uiti ca exista viata si bucurii si dupa boala. Sper din tot sufletul ca prietena ta s-a imbolnavit dupa acea seara. Toate cele bune!

| Georgiiiii a răspuns:

Nu stiu ce sa zicsad
eu zic sa-ti faci niste analize dar pana nu afli raspunsul sa nu zici nimic parintilor tai. poate nu ai nimichappy si nu trebuie sa afle eiwinking
eu totusi cred ca ea are de curand si ca tu ai scapatwinking
speram sa fie asawinking
baftahappy
si app sa nu mai faci chestii din astea (sunt foarte periculoase!).

| kayla a răspuns:

Sincer doar daca iti faci analize poti afla

| Diana498 a răspuns:

OMG... dar cati ai? Du-te la medic si afla daca si tu ai...

| EmpireStateOfMind a răspuns:

In primul rand ar trebui sa iti faci si tu analizele. Urgent! apoi sa vezi de cand are ea si altele...Nu te mai critic pentru prostia care ai facut-o chiar daca a fost 2 in 1.Prima ca te-ai injectat si a doua ca ai facut-o cu o seringa folosita ceea ce e foarte grav.deci primul lucru care ar trebui sa-l faci este sa faci neaparat niste analize si sa vezi care sunt rezultalele...apoi.pe baza acestor rezultate sa rezolvi situatia.Multa bafta si sanatate si imi pare rau pentru prietena ta sad

| L i T h i U m < 3 a răspuns:

Daca ea avea sida inainte de anul trecut in octombrie, ai sida, dar daca ea are sida de putin timp tu nu ai treaba.
du'te la medic si fa'ti si tu analizele.si sa nu te mai bata gandul sa faci asa ceva.

| DDM a răspuns:

Cel mai bine ii sa vorbesti prima data cu ai tai si sa le zici, trebuie sa suporti consecintele faptelor tale
cred ca realizezi si tu ca trebuie sa mergi la medic, sa iti faci o serie de analize si chestii de genul asta... nu te baza pe faptul ca prietena ta avea de mult timp sida sau nu, du-te si fa neaparat analizele

| 3ntzz a răspuns:

Stai chill ca nu sunt sanse prea mari sa ai si tu.
Gandeste-te altfel:cate si cate fete sau mai drogat si chiar si mai rau si nu au nimic nici macar creier dar asta nu inseamna ca tu na-i nu maintelege gresit dar dac nu te-am ajutat prea mult fa niste analize.Si daca Doamne feres-te si sper ca nu ca nu prea are cum, sa ai sida vorbeste cu parintii. Spune-le ce s-a intamplat si sunt sigur ca cumva o sa te ajute.
Good luck!winking

| dddddadada a răspuns:

Rogate lui Dumnezeu sa nu ai si tu...
ar trebui sa-ti faci analize.
dar inainte va trebui sa vorbesti cu parinti.cu care te intelegi tu mai bine, mama ta sau tatal tau spunandule tot ce s-a intamplat.

| tpuguru a răspuns:

Sida este o problema serioasa... Te -ai dus la doctor? Fa-ti analizele si o sa aflii rezultatul. Sper din toata inima ca acea prietena a ta sa nu fii avut sida de dinainte din acea seara, si sper sa nu fii patit numic. Succes. In orice caz, sa nu uiti ca esti invincibil/a si viata merita traita oricum. Daca mai vrei informatii, uite aici :http://www.google.ro/......http?/url Sper sa fii bine!

| alice.twilight a răspuns:

Pana la urma ai sau nu? eu sper ca nu.

| licutza_1435 a răspuns:

In kazu in care ea avea sida mai de mult timp, atunci si u ai putea avea. U ai putea da niste analize pur si simplu. nu-i obligatoriu sa stie parintii de asta.
si poate...sa speramm ca totul va fi bine
nu stiu cum sa te inkurajez, dar sper ca totul va fi bine. Succes

| A_7153 a răspuns:

Du-te si fa-ti analizelestraight face

| Bia_4432 a răspuns:

Singura solutie este sa mergi la analize...