| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Trec direct la întrebare, hemipareza afectează modul de a gândi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Hemipareza in mod direct, NU.
Hemipareza este un diagnostic secundar, cauzat de alte afectiuni.
Totusi, pot exista tulburari mintale, deci si tulburari de gandire, datorate afectiunii primare ce a cauzat hemipareza.

Prin urmare, atat hemipareza cat si tulburarile de gandire pot avea legatura indirecta, fiind cauzate de aceeasi afectiune.

2 răspunsuri:
| StefanFlorea a răspuns:

Afecteaza coordonarea, dificultati in miscarea membrelor. Si chiar pot urina pe ei persoanele care sufera de aceasta afectiune.

| StefanFlorea a răspuns:

Si da, afecteaza si modul de gandire, e clasificata in grade, un grad usor de hemipareza nu afecteaza mult modul de gandire