| Corina64 a întrebat:

Buna tuturor, zilele astea ma confrunt cu o situație mai ciudata și am nevoie de câteva păreri. Pe data de 15 Martie mi-a venit menstruație, perfect normal, fără sa mi întârzie. Prima zi a fost perfect normala, am avut dureri destul de severe, sangele a avut o culoare roșie. Însă ieri de dimineața și pe parcursul zilei am observat ca sangele e maro și mai puțin. Situația persista și azi și nu știu de la ce poate fi. Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-te mai fetita la medic, ca nu are sens sa tot intrebi pe forumuri, ca noi nu avem de unde stii daca ai tu ceva la ovare, trompe, vaginal, sarcini si asa mai departe.

Este deja jenant sa vii sa ne dai aici rapotul volum-culoare-cantitate de ciclu, in fiecare luna, intrebandu-ne acelasi lucru.

Mergi si fa-ti analize ginecologice care te pot lamurii cu ce este aiurea in corpul tau ori invata sa te protejezi la sex cu prezervativ, ca sa nu iei BTS si nici sa nu ai accidente de gravidie.

https://www.tpu.ro/utilizator/abiaik/intrebari/

| Corina64 explică (pentru Violleta2022):

Doar am întrebat sa văd dacă altcineva a mai fost in aceeași situație, merg la medic și nu mi-a găsit absolut nimic însă situația persista. Fiecare medic la care am fost a spus mereu același lucru. Am dreptul sa întreb si sa ascult si alte păreri.

| Corina64 explică (pentru Violleta2022):

Și ca o scurta adaugare doamna draga am aproape 33 de ani, nu sunt o fetița.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Corina64):

Asadar, tu femeie in toata firea, cu ciclu menstrual de peste 20 de ani, vii aici sa intrebi copilasii adolescenti ce se intampla cu ciclul tau menstrual?
90% din useri de aici sunt adolescenti...

| Corina64 explică (pentru Violleta2022):

Va repet iar, a fost doar o întrebare și atât, voiam și alte păreri, țin sa cred ca sunt și oameni maturi pe aici nu doar adolescenți

| Violleta2022 a răspuns (pentru Corina64):

Tu femeie matura de 33 de ani ceri confirmarea unur copilasi cu privire la ciclul tau?

| Corina64 explică (pentru Violleta2022):

Și ma rog dumneata ce faci, le dai sfaturi acestor copilași. Dacă si dumneavoastră sunteți femeie in toată firea nu v-ați pierde timpul cu copii de pe acest site. Nu întotdeauna oamenii de aici își arată adevarata identitate, poate sunt o adolescenta de 15-16 ani care are o curiozitate simpla despre menstruație sau pot fi chiar trecută de 40 de ani. De asta suntem aici sa punem întrebări, ca un fel de forum in care se discuta probleme. Nu mai sariti in sus atât de repede, avem dreptul sa întrebam de câte ori dorim si sa aflam ceea ce ne dorim. Dacă sunteți atât de deranjata de simpla mea întrebare va rog sa o treceti cu vederea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Corina64):

Hai, ca acum incepi sa spui adevarul...

| ania a răspuns:

Asa e normal.