| Fluture a întrebat:

Uitati cum sta treaba. Eu am o masea cariata si am fost la dentist sa mi-o plombeze, dar dentista a zis ca sa vin intr-o alta zi sa-mi lucreze pe canal, sa-mi trateze maseaua pentru. a o putea plomba. Si a mai zis ca nervul e mort. Deci.tratarea maselei doare? Si lucrarea pe canal? thinking E masea de lapte si nu am schimbat-o. dau funda si voturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| kattya96 a răspuns:

Nu cred ca e masea de lapte, pentru ca daca era pur si simplu ti-o scotea si poate iti facea ceva acolo pe canal, dar tb sa astepte sa creasca cealalta. Poate aia nu stie ca e de lapte. Ma rog, nici ce face ea nu e rau, adr o sa cada la un moment dat maseaua aia o sa dai banii degeaba. Nu, nu o sa simti nimic cand o sa lucreze pe canal. Nici cand o sa ti-l scoata ( daca ti-l scoate nu o sa simti nimic).
SUCCES! Sa nu-ti fie frica am trecut si eu prin asta, si acum sunt fericita ca am scapat.

| iEmonel a răspuns:

Daca nervul e mort nu o sa simti nimic.

| Annie a răspuns:

Nu o sa te doara iti spun eu mie mi-a lucrat pe canal mi-a scos si nervul maselei si nu a fost de lapte... dar chtsia asta este de la persoana la persoana si destist la dentist, ca uni au mana usoara soalti nu o au, dar ti'o spun ca nu o sa doara.:*

| BlackR0se a răspuns:

:ol.Am avut aceeasi problema acum o saptamana :].
Iti face o anestiezie cu seringa,nu doare injectia, ustura putin doar cand instra serul in masea.Dar nu doare! Apoi nu mai simti nimic happy. Si mie mi.a fost extrem de frica, dar nu doare deloc.Ai sa vezi! tongue

| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Sa nu iti faci griji ca nu o sa te doara.O sa iti dea cu spray ca sa iti amorteasca si sa nu te doara si dupa aia o sa te lucreze. daca nervul e deja mort din contra nu o sa te doara, o sa te curete si dupa aia o sa iti puna ceva acolo.nu o sa iti puna plomba pe loc, te va chema de mai multe ori pana o sa ti`o puna.cel putin asa a fost la minebatting eyelashes.hy succes la dentist:*

| IuliaJuly13 a răspuns:

Doare,e o durere muta. Nu te speria! Oricum maseaua aia va fi scoasa pentru ca e de lapte! Ai putea sa astepti sa cada sau,daca nu mai suporti, du-te la dentist sa o plombeze! Doctorul stie ce e mai bine, eu doar imi dau cu parerea!

| YoYoJuSt4U a răspuns:

Stiu ce o sa iti faca, asa am patit si eu, nu vreau sa te sperii:o sa iti faca o injectie care iti amorteste toti dintii si gingiile (novocaina) sau, ca la mine, un spray care iti amorteste tot asa:dintii si gingiile(gaz) apoi iti va scoate dintele.nu o sa te doara cand il scoate, deoarece gura va fi amortita, dar cand trece efectul, o sa te doara putin si dupa o zi iti trece! si mie mi-a scos un dinte tot asa, cu nervul mort si mi-a facut la fel, dar iti alegi tu acolo cu injectie sau cu gaz.noroc!