| Anndddra a întrebat:

Un test de sarcina facut la 11 zile de la intarzierea menstruatiei si o luna de la contact? Am niste scurgeri vaginale, de culoare alba, iar in unele momente ale zilei curge destul de multisor. Saptamana trecuta am simtit niste arsuri cand mergeam la baie, si ssimteam ca imi trebuie din nou la baie, dar de fapt doar simteam, ca nu aveam nevoie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este clar ca ai o infectie genitala pe care nu ai tratat-o latimp (in primele 48 de ore de la primul simptom) si care acum se extinde la aparatul urinar.
Testul de sarcina, facut in conditiile mentionate, este destul de bun. Daca a fost negativ, mai repeta-l peste 1-2 zile si, daca si acela va fi negativ, vei avea siguranta de cam 98% ca nu esti insarcinata. ramane problema grava a infectiei, trebuie sa te vada urgent un ginecolog.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Ai nevoie de un control ginecologic, este o infectie si trebuie tratat si partenerul.
Pe toata perioda tratamentului nu trebuie sa ai contact sexual, recidiva este aproape.
Sanatate!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă testul de sarcină l-ai făcut la cel puţin 21 de zile după "incident" ( ruperea prezervativului ), atunci NU cred că poate fi vorba de o sarcină!

De obicei, este PREFERABIL ca "raportarea" privind intervalul la care ar trebui să se facă un test de sarcină concludent să aibă ca punct de referinţă data contactului sexual happy

Aici NU ai dat detalii, dar, având în vedere detaliile de la întrebarea anterioară, testul a fost efectuat la 2 + 23 + 10 zile = 35 de zile după "incident"!

Deci, testul efectuat este concludent şi NU cred că e vorba de o sarcină!

Vezi alte detalii în răspunsul anterior...

Toate cele bune.

| tzus a răspuns:

Poti face testul, poate sa fie orice, si trebuie neaparat un control ginecologic.
e posibil sa ai o anexita!