| AntonelaCK a întrebat:

Unui pacient care are " nervii fetei " morți, ce i se face mai exact? Presupun ca nu i se pune piele sau ceva.

Rog sa-mi raspunda cineva care chiar are habar

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nervii fetei inseamna atat nervii de comanda (pentru muschii fetei), cat si nervii receptori (simturile pielii).
Daca nervii fetei sunt complet morti, atunci fata persoanei va arata ca o statuie si nu va simti nimic, nici macar o intepatura.
Amploarea problemei depinde de punctul unde a fost afectat nervul si apare, de regula, pe una din fete.
Daca apare pe ambele fete, atunci problema este la nivelul creierului (zona comuna).

| AntonelaCK explică (pentru Bula):

Am inteles lucrul asta, dar ca si intervenție. ce e de facut in privinta nervilor.

| Bula a răspuns (pentru AntonelaCK):

Unicul loc unde se ocupa cu nervi este neurologia si neuro-chirurgia.
Insa un nerv "ars" nu se poate vindeca (cel putin cu tehnologiile actuale).